Fetopatologie

 

(MUDr. Patricie Delongová) 

Je obor zaměřující se na studium patologie novorozence, plodu a placenty. Provádíme makroskopické a mikroskopické vyšetření s důrazem na rozpoznání vrozených anomálií, infekcí a patologických nálezů, které vedly ke komplikacím během těhotenství a porodu (preeklampsie, předčasný porod, růstová retardace plodu, smrt plodu nebo novorozence), a které mohou předpovídat možný výskyt následných komplikací. Počet povinných provedených pitev plodů a dětí je ročně kolem 100. Počet biopticky vyšetřených placent je v průměru  350 ročně.

Úzce spolupracujeme s lékaři z Oddělení lékařské genetiky, Porodnicko-gynekologické kliniky, Oddělení neonatologie a s dětskými kardiology při diagnostice vrozených vývojových vad a to zejména srdce a velkých cév. Kliničtí lékaři se účastní pitev komplexu srdce - plíce u potracených plodů s UZ prenatálně rozpoznanou vývojovou vadou a také u plodů se zvýšeným rizikem výskytu těchto vad (Downova, Edwardsova a Patauova syndromu a dalších chromozomálních vad). V diferenciální diagnostice vývojových vad zejména CNS nám také vydatně pomáhá mezioborová spolupráce s Ústavem radiodiagnostickým provádějícím prenatální MR.

Naším cílem je poskytnout přesné diagnostické informace, které mohou mít vliv na léčebnou péči o matku, dítě a na budoucí těhotenství.

 

  • Click to enlarge fetopatologie-000.jpg
  • Click to enlarge fetopatologie-001.jpg
  • Click to enlarge fetopatologie-002.jpg
×
PředchozíDalší
Načítání