Cytologická diagnostika

 

Historie klinické cytodiagnostiky je spojena s rozvojem mikroskopických a barvících technik, v současné době s možností imunohistochemie. Začátky cytodiagnostiky byly uplatňovány převážně v gynekologické diagnostice, v současné době jsou laboratoře oboru patologie rozšířeny o celou řadu klinických odběrů buněk v pneumologii, urologii, endokrinologii, v trávicím traktu, vyšetřováním likvoru, v mamologii a v dalších systémech.

Cytologické odběry jsou prováděny kliniky v různých formách stěrů a punkcí. Pro patologa jsou však podstatné cytohistologické korelace pro jistý počet falešně pozitivních či negativních nálezů v cytologii.

Po dobu provádění gynekologické cytologie ve FNO a ve spolupráci s privátními laboratořemi gynekologů byly získány určité zkušenosti s nátěry z děložního čípku. Vytvořily se takto početné sbírky preparátů, které jsou dnes využívány v rámci postgraduálního vzdělávání skrínujících laborantek a lékařů.

Naše laboratoř zpracovává v současné době cytologii negynekologickou a v její činnosti jsou bohatě zastoupeny metody imunohistochemické a ve vybraných případech také zpracovány elektronovou mikroskopií. Roční počet cytologických vyšetření činí v průměru 1 500 odběrů.

 

  • Click to enlarge cytologie-000.jpg
  • Click to enlarge cytologie-001.jpg
  • Click to enlarge cytologie-002.jpg
×
PředchozíDalší
Načítání