Dermatopatologie

 

(MUDr. Vladimír Židlík, MIAC – melanocytární léze, MUDr. Dušan Žiak – dermatitidy, přímá imunofluorescence) 

Samotná oblast dermatopatologie je velmi široká disciplína zastihující množství benigních i maligních procesů od zánětlivých lézí (dermatitidy), autoimunitních nemocí, adnexální i primární epitelové tumory, hematopatologická onemocnění a melanocytární tumory.

Posledně jmenované vyšetřujeme ve velkém počtu ve spolupráci s melanomovou poradnou společně s vyšetřením tzv. sentinelové uzliny a na vyžádání klinikem též vyšetřením mutací BRAF (a dalších), která však zasíláme do spolupracující referenční laboratoře (CGB laboratoř). Popisované léze zahrnují běžné benigní melanocytární névy (tzv. znamínka) přes různé přechodné formy po kožní melanomy, u kterých stanovujeme prognostické faktory, jako jsou hloubka invaze (Clark, Breslow), známky angioinvaze, povrchové ulcerace, přítomnost zánětlivého infiltrátu, atd.

Zánětlivá onemocnění (dermatitidy) společně s autoimunitními chorobami, nebo kožními projevy systémových onemocnění jsou vyšetřována celým spektrem histochemických a imunohistochemických metod i s využitím přímé imunofluorescence (např. puchýřnatá onemocnění IgG,IgM,IgA,C3c).

V rámci dermatopatologie organizujeme pravidelné doškolovací kurzy pro lékaře se specializací na kožní lékařství. 

×
PředchozíDalší
Načítání