06.04.2021

Automatická laboratorní linka FN Ostrava odhalí protilátky v krvi proti viru SARS-CoV-2

Ústav laboratorní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava nyní začal plně automatickou laboratorní linku využívat i pro vyšetření na přítomnost protilátek proti onemocnění covid-19. Pomocí nově zavedené metody tak mohou zájemci informaci o množství protilátek v těle získat už ve stejném dni, kdy jim je odebrána krev.

ALULM4

Nová laboratorní linka, kterou v Ústavu laboratorní medicíny FN Ostrava (ÚLM) uvedli do provozu začátkem března letošního roku, teď umožňuje zavedení výrazně rychlejší metody, která odhalí, zda má člověk proti viru SARS-CoV-2 dostatek protilátek ve třídě IgG. Ty se tvoří buď po prodělané infekci nebo po vakcinaci. „Pokud zájemce o toto vyšetření ví, že nemoc prodělal, je ideální přijít k odběru krve nejdříve druhý až třetí týden po pozitivním PCR testu. Přijít ale může i člověk, který měl test negativní, a my mu na základě výsledku laboratorního testu bezpečně odpovíme na otázku, jestli nemoc prodělal,“ uvedla Mgr. Petra Masarovičová, z úseku klinické imunologie a alergologie Oddělení klinické biochemie ÚLM. Laboratoř tedy jednoznačně vydá osvědčení o tom, zda člověk protilátky proti viru v danou chvíli má anebo to, zda už nemoc prodělal. Test mohou podstoupit i lidé, kteří už dostali vakcínu. V tomto případě je ideální doba přijít k odběru krve 3 týdny až 2 měsíce po druhé očkovací dávce.

ALULM3

Odběr krve absolvuje zájemce o toto vyšetření v Odběrovém centru, které je ve 4. patře Polikliniky FN Ostrava. Pokud zájemce přijde PO-PÁ od 7.30-14.30hod výsledek dostane ještě týž den. Vyšetření nehradí zdravotní pojišťovny, jeho cena je 600 korun.