Lidé FNO v médiích
Pacienti s vysokým krevním tlakem z ostravské Fakultní nemocnice se mohou zapojit do mezinárodního průzkumu. Co je k tomu potřeba? Podrobnosti vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas PLUS prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D., FESC, přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava a LF OU.
( začátek rozhovoru v 17:34:35 )
Reportáž z preventivní akce s názvem Stan proti melanomu, primářka Kožního oddělení MUDr. Yvetta Vantuchová, Ph.D. ve studiu, a reportáž ze 67. kongresu českých a slovenských chirurgů. Takový je obsah magazínu, který informuje o dění ve FN Ostrava.
Lékařská fakulta ostravské univerzity stále čeká na udělení akreditace pro obor stomatologie. V reportáži České televize přibližuje připravenost školy i Fakultní nemocnice Ostrava doc. MUDr. Martin Starosta, Ph.D., vedoucí lékař Oddělení zubního lékařství FN Ostrava a vedoucí katedry zubního lékařství LF OU.
Pásový opar, latinsky herpes zoster, je virové onemocnění spojené s možnými dlouhodobými a závažnými zdravotními komplikacemi. Je způsoben reaktivací viru varicella zoster, stejného viru, který při tzv. primoinfekci způsobuje plané neštovice. MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D., prim. Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava a LF OU v článku mimo jiné vysvětluje, kterou věkovou skupinu toto onemocnění postihuje nejvíce.
Rozvoj a upgradování nemocničních informačních systémů – takové bylo jedno z nosných témat panelové diskuse na summitu Zdravotnického deníku Technologie a inovace ve zdravotnictví. Vystoupil na ní i ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA.
Jak roztroušenou sklerózu ovlivňuje kojení? jak se nemoc chová u žen, které vysadily léčbu a kojily tři a více měsíců, ve srovnání s těmi, které nekojily a hned po porodu zahájily terapii? Odpověď nabízí MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D., z Centra pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění Neurologické kliniky FN Ostrava a LF OU.
Trendem v péči o rodičky je takzvaný laskavý císařský řez. K průkopníkům této metody u nás patří Fakultní nemocnici Ostrava. V článku najdete i odkaz na reportáž, která vznikla v průběhu císařského řezu. Prováděl jej vedoucí lékař porodních sálů Gynekologicko – porodnické kliniky FNO a LF OU MUDr. Richard Špaček, Ph.D.
Pravidelný magazín TV POLAR, který je zaměřený ně novinky ve Fakultní nemocnici Ostrava je tentokrát zaměřený na Kliniku úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava a LF OU. Spektrum výkonů i postup léčby u zranění přiblížil v rozhovoru přednosta kliniky doc. MUDr. Pavel Douša, CSc. A reportáže přiblíží oslavy 5. výročí Kavárny života na Klinice hematoonkologie FNO A LF OU a tradiční výstup na Prašivou, který spolu s pacienty RS centra absolvovali také jejich lékaři i někteří členové vedení fakultní nemocnice.
Reportáž pořadu Gejzír přibližuje unikátní léčbu anginy pectoris pomocí kybernetického nože CyberKnife, který je součástí Onkologické kliniky FNO a LF OU. Ostravští onkologové jej spolu s kardiology Nemocnice AGEL Třinec – Podlesí použili k léčbě této diagnózy jako první na světě.
Ultrazvuk může pomoct při rozlišení příčin bolestivosti kloubů. Vždy je ale nutné přistupovat k problému pacienta komplexně. „Vždy musí přijít v úvahu i další atributy vyšetření - klinika, anamnéza a určitý cit pro řešení problému,“ říká v článku Medical Tribune MUDr. Richard Kašpárek, Ph.D. z Ortopedického oddělení Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava a LF OU.
Na první květnovou neděli připadá Světový den rodičů předčasně narozených dětí. Slaví ho i organizace Nedoklubko, která pro nedonošené děti organizuje charitativní běh Na procházku. Zapojit se může kdokoliv a kdekoliv. Podporu zdravotnického týmu, který poskytuje rodičům Oddělení neonatologie FN Ostrava, přibližuje reportáž Natálie Flajžíkové.
Pravidelný magazín pro obyvatele městského obvodu Poruba informuje o možnosti léčby vysokého tlaku odoperováním jedné nadledviny a také o preventivní akci s názvem Stan proti melanomu, která se uskuteční 23. května 2023 areálu Avion Shopping Parku v Ostravě – Zábřehu.
Pořad Moravskoslezské regionální televize POLAR tenkrát přiblížil provoz mléčné kuchyně FN Ostrava, vedoucí OLVAS Ing. Jaroslava Jaššová, MBA popsala, jak je připravována celodenní strava pro pacienty i obědy pro zaměstnance, a závěrečná reportáž je zaměřena na cvičení záchranných složek, které úspěšně absolvovali také zdravotníci FN Ostrava.
„Vzniknout by měly celkem tři prototypy. Pitevní stůl, stůl pro transport pacientů, který chceme vyvinout ve spolupráci s Neurochirurgickou klinikou Fakultní nemocnice Ostrava a rehabilitační stůl. Všechny tři typy inovovaných transportních stolů by se měly následně testovat v novém simulačním centru lékařské fakulty,“ vysvětluje vedoucí pracovní skupiny, která na projektu intenzivně pracuje, proděkan LF OU pro strategii a rozvoj a přednosta Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky FN Ostrava doc. MUDr. MVDr. Jozef Škarda, Ph.D., PhD.
„Dá se říci, že léčba akutní myeloidní leukémie (AML) desítky let tak trochu „přešlapovala na místě“. Ovšem to se v poslední době podstatně mění, což je dáno zejména vývojem cílené léčby,“ popisuje v podcastu meditalks+ MUDr. Zdeněk Kořístek, Ph.D., z Kliniky hematoonkologie FN Ostrava LF OU.
Cévní mozková příhoda, lidově řečeno mrtvice, je jednou z nejčastějších příčin smrti na celém světě. Jen v Česku na ni každý den zemře v průměru 32 pacientů. „Předpokládáme, že zapojením umělé inteligence do celého procesu péče o pacienta s podezřením na CMP zpřesníme diagnostiku a ještě více zkrátíme čas k účinné léčbě. Bavíme se o dalších několika minutách, které pacientovi mohou zachránit život,” říká v rozhovoru pro CNN PrimaNews doc. MUDr. Ondřej Volný, Ph.D. z Neurologické kliniky FN Ostrava LF OU.
Víc než tři čtvrtiny prostředků získaly moravskoslezské nemocnice. Podporu v celkové výši 2,3 miliardy korun získalo celkem jedenáct nemocnic z celého kraje, přičemž finančně největším příjemcem je ostravská fakultní nemocnice s částkou 645 mil. Kč z REACT-EU.