KVALITA VE FN OSTRAVA
Akreditace laboratoří
Všechna laboratorní pracoviště FNO jsou od roku 2012 akreditována Českým institutem pro akreditaci, o.p.s. (dále jen ČIA, o.p.s.) dle normy ISO 15 189 (od roku 2006 bylo dle této normy akreditováno pouze Oddělení klinické biochemie, které je dnes součástí Ústavu laboratorní medicíny a v sobě dále zahrnuje také Oddělení klinické hematologie a Oddělení klinické farmakologie).
Mezinárodní projekty v oblasti kvality
V letech 2011 až 2012 se FNO zapojila do evropského projektu „Deepening our Understanding of Quality Improvement in Europe" (dále jen DUQuE), do kterého bylo zařazeno 30 nemocnic z každé z osmi zúčastněných zemí (Anglie, Česká republika, Francie, Německo, Polsko, Portugalsko, Španělsko, Turecko). Projekt probíhal souběžně ve 240 nemocnicích a bylo do něj zahrnuto 11520 pacientů. Fakultní nemocnice Ostrava byla zapojena do tzv. „rozšířené fáze" projektu, které se účastnilo vždy 12 z 30 nemocnic v dané zemi. „Rozšířená fáze" projektu obsahovala i analýzu na úrovni pacienta, a to jak prostřednictvím auditu zdravotnické dokumentace, tak průzkumu spokojenosti pacientů. „Rozšířená fáze" byla zaměřena na 4 diagnózy – infarkt myokardu, iktus, zlomenina krčku stehenního a porod. Ve většině sledovaných parametrů byla Fakultní nemocnice Ostrava nad průměrem všech zúčastněných nemocnic z ČR i Evropy.
Ocenění
Ředitel Spojené akreditační komise, o.p.s. (SAK) vyhlásil v roce 2018 celostátní soutěž o Cenu Antonína Vejtasy, na počest bývalého dlouholetého spolupracovníka SAK a neúnavného propagátora a nestora řízení kvality a bezpečí nezdravotnických procesů, které jsou nedílnou součástí poskytování zdravotních služeb.
Hodnotící komise, která posoudila přihlášené projekty do 1. ročníku, vyhodnotila projekt předložený Fakultní nemocnicí Ostrava: „Sjednocení, elektronizace a mapa pokrytí vybavením ke KPR v areálu FNO za účelem snížení rizika z prodlení při poskytování kardiopulmonální resuscitace“ jako nejlepší!
1. místo v této soutěži je velkým oceněním celého zpracovatelského týmu – všech zaměstnanců Oddělení řízení kvality, kteří se společně podíleli na realizaci tohoto projektu.
Oficiální předání ocenění proběhlo na X. výroční odborné konferenci SAK, o.p.s. 25.9.2018 v Hotelu International Praha za účasti zástupců MZ ČR, ÚZIS, zdravotních pojišťoven a vedení SAK, o.p.s.
Mezinárodní ocenění „European Award for Best Practices 2018"
Ve Fakultní nemocnici Ostrava je od roku 2000 úspěšně rozvíjen projekt řízení kvality poskytované péče a zvyšování bezpečí pacientů a zaměstnanců. Při jeho formulaci a realizaci jsou používány mezinárodně uznávané nástroje. Oblast systémů kvality je ve FNO vystavěna dle několika přístupů. Každý z prvního pohledu samostatný systém kvality se ve finále sdružuje do centralizovaného systému řízení kvality FNO. Správnost této cesty byla oceněna v květnu 2018 cenou “European Award for Best Practices 2018” za dlouhodobou strategii a výsledky v oblasti rozvoje systémů kvality od European Society for Quality Research (ESQR).
Video z oficiálního předávání cen 12. května 2018 v Hotelu Plaza v Bruselu.
Soutěž „Bezpečná nemocnice"
Správnost nastoupené cesty ke kvalitě potvrzuje i 1. místo v 1. ročníku celostátní soutěže „Bezpečná nemocnice“, vyhlášené krajem Vysočina v roce 2008. Fakultní nemocnice Ostrava zvítězila s projektem "Zvyšování bezpečnosti zdravotnického zařízení na základě systémového řízení rizik". Slavnostní převzetí ocenění proběhlo 25. ledna 2009 v Horáckém divadle v Jihlavě.
V rámci 9. ročníku soutěže „Bezpečná nemocnice“ získala Fakultní nemocnice Ostrava za rok 2016 v této soutěži 4. místo s projektem „Fotodokumentace nehojících se ran ve FN Ostrava“. Slavnostní převzetí ocenění proběhlo 19. ledna 2017 v Horáckém divadle v Jihlavě.
V rámci 11. ročníku soutěže „Bezpečná nemocnice“ získala Fakultní nemocnice Ostrava za rok 2018 v této soutěži 6. místo s projektem „Interaktivní mapa pokrytí standardizovaným vybavením ke KPR ve FNO“. Slavnostní převzetí ocenění proběhlo 7. února 2019 v Horáckém divadle v Jihlavě.
V rámci 14. ročníku soutěže „Bezpečná nemocnice“ získala Fakultní nemocnice Ostrava za rok 2020 v této soutěži 5. místo s projektem „Algoritmus organizace práce na Centrálních operačních sálech FNO v době výskytu COVID-19“. Slavnostní převzetí ocenění proběhlo 20. října 2022 v kongresovém sále Krajského úřadu kraje Vysočina v Jihlavě.
renata.lancova@fno.cz
tomas.kurka@fno.cz