Oční klinika FN Ostrava zmodernizovala Centrum pro děti s vadami zraku a pořídila nové přístroje pro dospělé
Centrum pro děti s vadami zraku Oční kliniky FN Ostrava, které slouží dětem z celého Moravskoslezského kraje, prošlo očekávanou rekonstrukcí. A díky sponzorským příspěvkům se podařilo obměnit také mobiliář a vyšetřovnu všeobecné oční ambulance. Klinika je vybavena i novými špičkovými vyšetřovacími přístroji.
Velký prostor pro uplatnění svých odborných znalostí a dovedností dostal nelékařský zdravotnický personál, který samostatně provádí řadu specializovaných vyšetření s využitím moderních přístrojů, a přímo se tak podílí na léčbě pacientů. „V centru máme nově vybavenou cvičebnu pro léčbu tupozrakosti, šilhání a poruch binokulárního vidění, dále přístrojovou vyšetřovnu i elektrofyziologickou laboratoř,“ říká vrchní sestra Oční kliniky FN Ostrava Mgr. Lukáš Kolarčík, DiS. Pacienty Centra pro děti s vadami zraku jsou často kojenci. Zanedlouho proto přibude v rekonstruovaných prostorách i diskrétní kojící zóna.
A proměnou prochází také ta část Oční kliniky FN Ostrava, která je určena dospělým pacientům. FN Ostrava vybudovala zcela novou přístrojovou ambulanci, která bude postupně vybavena nejšpičkovějšími diagnostickými i léčebnými přístroji. Jako jediná v České republice už vlastní vysoce vybavený multimodalitní optický tomograf OCT- A Spectralis. „Díky tomuto tomografu máme zcela nové možnosti v diagnostice a léčbě zejména onemocnění sítnice. Můžeme například provádět angiografii sítnice bez nutnosti podání kontrastní látky nitrožilně. Dále můžeme v reálném čase, opět zcela bez invaze, sledovat strukturální změny sítnice na histologické úrovni. To vše v širokoúhlém zobrazení. Zároveň jsme schopni také provádět detailní vyšetření u zeleného zákalu a onemocnění rohovky,“ přiblížil přednosti nového tomografu přednosta Oční kliniky FN Ostrava MUDr. Jan Němčanský, Ph.D., MBA. Tento přístroj najde nejširší uplatnění i u nemocných léčených biologickou léčbou a umožní rozšíření této péče. Zároveň se posílí role klinických studií a vlastního výzkumu ve FN Ostrava.
Přednosta Němčanský blíže popsal i další, nově pořízený přístroj: „Jedná se o biometr IOL Master 700, který naprosto přesně zobrazí detaily anatomie měřeného oka, a také předoperační vyšetření je díky němu výrazně rychlejší a zcela bezbolestné.“
Všechny nově budované prostory a přístroje budou na Oční klinice FN Ostrava využívány i k výuce mediků Lékařské fakulty Ostravské univerzity a dalších univerzit, zdravotnických škol i partnerských pracovišť z České republiky i ze zahraničí.