Sbírka historických operačních nástrojů sestry FN Ostrava v reportáži ČT

Část unikátní sbírky historických operačních nástrojů, kterou vlastní úseková sestra Centrálních operačních sálů Fakultní nemocnice Ostrava Bc. Hana Mittáková, je nedílnou součástí reportáže o historii očkování. Redaktorka České televize Helena Dohnalová tak připomíná, že od prvního očkování v českých zemích uplynulo více než 200 let.

Zkušená sálová sestra Bc. Hana Mittáková začala svou sbírku budovat před téměř 17 lety: „Myšlenka vznikla, když jsem poprvé uviděla starý chirurgický šicí přístroj na spojení tkání, který jsem našla ve skladu a řekla jsem, si že staré přístroje začnu sbírat a jednou si otevřu muzeum.“

040321-sbirka

Získaná instrumentária uchovávala doma na půdě, a když se o jejím koníčku dozvěděli lékaři, začali sami nosit nástroje, které měli doma. Aktuálně je část sbírky  Bc. Hany Mittákové vystavena v komplexu Centrálních operačních sálů FN Ostrava. Tam si ji mohou prohlédnout nejen zdravotníci z FN Ostrava, ale také hostující operatéři, studenti a stážisté, kteří přijíždějí do ostravské fakultní nemocnice za dalším vzděláváním.

reportáži uvidíte i přibližně 100 let starou injekční stříkačku, kterou mohli lékaři používat i k aplikaci očkovací vakcíny.