25.03.2021

Sociální pracovnice FN Ostrava Marie Karásková získala cenu Gratias – sociální pracovník roku 2021

Cenu Gratias – sociální pracovník roku 2021, kterou uděluje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, letos v kategorii zdravotnická zařízení obdržela Marie Karásková, DiS., vedoucí úseku sociálních pracovnic FN Ostrava. Plaketa a pamětní list jí byl virtuálně předán v rámci on-line mezinárodní konference ke Světovému dni sociální práce v polovině března.

Marie Karásková pracuje v ostravské fakultní nemocnici 34 let. Posledních 30 let jako vedoucí úseku sociálních pracovnic. „Už od začátku jsem chtěla dělat sociální práci trochu jinak, než bylo běžné. Zdravotně sociální pracovník dochází za pacienty, které mu nahlásí sestra nebo lékař. A já jsem stále hledala způsob, jak najít pacienty, kteří mě potřebují,“ popsala začátky své praxe žena, která vyrůstala v rodině lékaře a sociální pracovnice. „Díky tehdejšímu osvícenému primáři onkologie jsem mohla na oddělení vyvěsit letáky a s nemocnými se potkávat v místnosti, kterou mi vyčlenili. Podle časových možností jsem sama aktivně poskytovala sociální poradenství přímo na pokoji. A začali se na mne obracet pacienti, o kterých bych se jinak nedozvěděla,“ dodala.

Marie Karásková začala organizovat malé koncerty v hale čekárny onkologie, do pomoci pacientům zapojila dobrovolníky a také úzce spolupracovala se svépomocnou skupinou vyléčených onkologických pacientů. „Tito lidé mi pomohli blíže pochopit, čím takto nemocný pacient prochází,“ vysvětlila.

„Marie si cenu Gratias naprosto zaslouží. Je to člověk, který svou práci dělá nejen poctivě, ale hlavně s láskou k těm, kteří potřebují pomoc. Dovede jim naslouchat a hledat pro ně to nejlepší řešení. I proto jsem ji nominovala na toto prestižní ocenění,“ uvedla PhDr. Andrea Polanská, MBA, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči FN Ostrava.

Mladší kolegyně, které jsou jí podřízené, pak na své vedoucí oceňují i to, že jim dává prostor pro jejich nápady a snaží se je, pokud jsou rozumné, prosadit v praxi.

Několikrát v životě jsem zažila, že jsem klientovi nemohla zajistit takovou pomoc, jakou by si představoval. Přesto byl vděčný, že jsem mu věnovala čas a naslouchala,“ uzavřela pohled na svou práci držitelka celorepublikové ceny Gratias Marie Karásková.

Podívejte se i na zajímavý videomedailonek naší oceněné kolegyně, natočený před pandemií (při příležitosti její nominace na Zaměstnance roku FN Ostrava):

 

yt


×
PředchozíDalší
Načítání