Ambulance
- (Neurologie - Léčba botulotoxinem)
Ambulance pro léčbu botulotoxinem
více informací...út: 8:00-15:00 MUDr. Ivana Woznicová - (Neurologie - Epileptologická ambulance)
Ambulance epileptologická
čt: 13:00-15:00 MUDr. Slonková pá: 8:00-12:30 MUDr. Slonková pá: 8:00-15:00 MUDr. Togtokhjargal pá: 13:00-15:00 prof. MUDr. Bar +420 597 373 097 Recepce +420 597 373 110 Sestry - (Neurologie - Roztroušená skleróza)
Ambulance pro léčbu roztroušené sklerózy
- (Neurologie - Bolest hlavy)
Ambulance pro léčbu bolesti hlavy
út: 7,00 - 15,30 st: 7,00 - 15,30 čt: 7,00 - 13,00 - (Neurologie - Poruchy spánku a bdění)
Centrum pro poruchy spánku a bdění – spánková laboratoř Neurologické kliniky
st: 8:00 - 12:30 MUDr. Jana Slonková,Ph.D. MUDr. Ariunjargal Togtokhjargal čt: 8:00 - 12:30 MUDr. Jana Slonková,Ph.D. MUDr. Ariunjargal Togtokhjargal pá: 13:00 - 15:00 MUDr. Jana Slonková,Ph.D. více informací...Dobrý den,
video EEG je metoda, která sleduje souběžně elektrickou aktivitu mozku pomocí elektrod přichycených na speciální čepici a klinickou činnost pacienta pomocí video kamery.
Vyšetření obvykle trvá 24 hodin (celodenní, celonoční) s možnosti odpojení při potřebě hygieny.
Jste v místnosti sám/sama , sestra Vás sleduje monitorem v druhé místnosti. Máte možnost si ji přivolat dle potřeby.
Můžete během dne trávit čas odpočíváním, čtením, sledováním TV ... v noci předpokládáme spánek.
Před příchodem prosíme o umytí vlasů,bez aplikace gelů či tužidel.
S sebou můžete mít osobní pyžamo, + hygienické potřeby, domácí obuv.
Budete přijat lékařem oddělení, propouštěcí zpráva bude následně vyprácována a ve 2 kopiích bude zaslána na Vaši adresu.
Pobyt se může prodloužit,v případě zjištění závažného stavu (větší množství záchvatů).
Během vyšetření budete mít zajištěno jídlo a základní pití (čaj).
Spíše upřednostňujeme pobyt bez návštěv, pro co nejdelší zachycení optimální mozkové aktivity a video záznamu (bez artefaktů).
Během vyšetření je monitorován i zvuk, neřešte tedy své osobní záležitosti telefonicky s jinou osobou během vyšetření.
Vyšetření je nebolestivé, není invazivní.
Pokoj je vybaven postelí, stolečkem, televizí a přístrojem EEG.
V případě, že máte zájem se přijít podívat, informujte se u laborantek spánkové laboratoře (EEg a spánková laboratoř) - 597374496. Není to ale dle mého názoru zcela nezbytné ....
S pozdravem
J.Slonková
RS centrum - Ambulantní část
Poskytuje objemově převážnou většinu péče o pacienty s demyelinizačními onemocněními. V jednotlivých ambulancích je vedena specializovaná léčba včetně řešení případných nežádoucích účinků, je prováděna konzultační činnost. V ambulantní části se nachází také infuzní stacionář, kde jsou podávány infuze zejména kortikoidů a biologické léčby. Centrum také nabízí ambulantní vyšetření mozkomíšního moku. V ambulantním traktu také sídlí psycholožka RS centra, která jednak provádí vyšetřování kognitivních funkcí pacientů s demyelinizačními onemocněními a jednak také poskytuje psychoterapii.
RS centrum - Rehabilitační péče
Je realizována v úzké spolupráci s Klinikou rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO, která má vyhrazenu ambulanci pro pacienty s demyelinizačním onemocněním - Mezioborová ambulance pro léčbu roztroušené sklerózy (MUDr. Anna Čajková), v níž probíhá poradenská činnost a spolu s pacientem je stanoven specifický rehabilitační program, který je realizován fyzioterapeuty vyčleněnými pro RS centrum. V indikovaných případech (např. doléčení po těžkém relapsu nemoci) je také možno využít lůžkového fondu kliniky. Centrum dále spolupracuje s dalšími specializovanými zařízeními následné a rehabilitační péče: RÚ Hrabyně a Chuchelná, Léčebna dlouhodobě nemocných v Klokočově a další lázeňská a rehabilitační zařízení v regionu specializovaná na péči o pacienty s demyelinizačním onemocněním.
út: 8:00 - 15:00 MUDr. Marian Kuchar, Ph.D. čt: 8:00 - 15:00 MUDr. Marian Kuchar, Ph.D. pá: 8:00 - 15:00 MUDr. Marian Kuchar, Ph.D. EMG provádíme v celém spektru - motorické i senzitivní neurografie z končetin, jehlová EMG, nízkofrekvenční i vysokofrekvenční repetitivní stimulace, test na neurogenní tetanii
EMG slouží k diagnostice následujících onemocnění:- periferní neurogenní poruchy (polyneuropatie, mononeuropatie, úžinové syndromy dysimunní neuropatie, plexopatie, radikulopatie)
- myopatie - svalové dystrofie, zánětlivé myopatie, myotonie,
- poruchy nervosvalového přenosu, myastenia gravis, Lambert-Eatonův myastenický syndrom
- onemocnění motorického neuronu - amyotrofická laterální skleróza, spinální svalové atrofie
po: 8:00 - 15:00 MUDr. Marian Kuchar, Ph.D. út: 8:00 - 15:00 MUDr. Jana Junkerová st: 8:00 - 15:00 MUDr. Marian Kuchar, Ph.D. čt: 8:00 - 15:00 MUDr. Jana Junkerová pá: 8:00 - 15:00 MUDr. Radim Hofer EMG provádíme v celém spektru - motorické i senzitivní neurografie z končetin, jehlová EMG, nízkofrekvenční i vysokofrekvenční repetitivní stimulace, test na neurogenní tetanii
EMG slouží k diagnostice následujících onemocnění:- periferní neurogenní poruchy (polyneuropatie, mononeuropatie, úžinové syndromy dysimunní neuropatie, plexopatie, radikulopatie)
- myopatie - svalové dystrofie, zánětlivé myopatie, myotonie,
- poruchy nervosvalového přenosu, myastenia gravis, Lambert-Eatonův myastenický syndrom
- onemocnění motorického neuronu - amyotrofická laterální skleróza, spinální svalové atrofie
EP laboratoř
Vyšetření tzv. evokovaných potenciálů probíhá v EMG laboratoři. Jde o vyšetření centrálních úseků nervových drah, podle typu nervové dráhy - MEP k vyšetření periferního i centrálního úseku motorické dráhy, SSEP k vyšetření periferního i centrálního úseku senzitivní dráhy, BAEP k vyšetření sluchově rovnovážné dráhy a VEP k vyšetření zrakové dráhy.
EP slouží k diagnostice následujících onemocnění:Demyelinizační onemocnění – především roztroušená skleróza mozkomíšní, ,vertebrogenní onemocnění a postižení periferních nervů (kompresivní míšní a kořenové postižení), neurodegenerativní a extrapyramidová onemocnění (Friedreichova ataxie, Parkinsonova nemoc, torsní dystonie), expansivní a kompresivní procesy míchy i mozku (nádory, úrazy, záněty) infekční a metabolická onemocnění (polyradikuloneuritidy, neuroboreliosa, diabetes mellitus, intoxikace)
- (Neurologie - klinický psycholog)
Ambulance klinického psychologa
více informací...út: 7:30 - 15:00 PhDr. Ester Hohnová st: 7:00 - 13:30 PhDr. Ester Hohnová čt: 7:30 - 15:00 PhDr. Ester Hohnová pá: 7:00 - 15:30 PhDr. Dagmar Fiedorová pá: 7:00 - 15:30 PhDr. Vladěna Jaremová +420 597 373 083 Centrum pro elektroencephalografii a epileptologii
+420 597 373 097 recepce +420 597 373 110 sestry +420 597 372 747 EEG labolatoř více informací...Ordinační doba:
čt: 13,00 - 15,00
MUDr. Jana Slonková, Ph.D.pá: 8,00 - 12,30
MUDr. Jana Slonková, Ph.D.pá: 8,00-12,30
MUDr. Ariunjargal Togtokhjargalpá: 13,00 - 15,00
prof. MUDr. Michal Bar,Ph.D.Certifikované centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy
st: 8:00-15:00 čt: 8:00-15:00 +420 597 373 097 recepce +420 597 373 110 sestry Náš tým:
prof. MUDr. Michal Bar, Ph.D.šéf/koordinátor certifikovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy
MUDr. Petra Migaľová - petra.migalova@fno.cz
Tereza Chotašová
Darja Jurečková
Andrea Kaňová Dis.Informace pro lékaře:
Prosíme o vyplnění dotazníku před předáním do péče.O centru
Jsme certifikované centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Spolu s certifikovaným centrem v Městské nemocnici Fifejdy zajišťujeme péči pro celou spádovou oblast Moravskoslezského kraje (cca 1,2 milionu obyvatel). Věnujeme se komplexní diagnostice a terapii celé škály bolestí hlavy. Jsme superspecializované pracoviště pro pacienty s migrénou a jinými komplikovanými bolestmi hlavy, u kterých došlo k selhání preventivní terapie. V našem centru bude realizována i biologická léčba migrény.
Centrum má návaznost na lůžkové neurologické oddělení (možnost terapeutických hospitalizací) a dostupný komplementu (RTG, CT, MRI, angiografie, elektrodiagnostická laboratoř, USG, biochemická laboratoř). K dispozici jsou konziliární služby dalších oborů, zejména ORL, oční, interna, psychiatrie nebo psychologické vyšetření, rehabilitace.
Bolesti hlavy
Bolest hlavy je symptom, se kterým je za život setkal každý člověk. Opakované bolesti hlavy dělíme na primární (život neohrožující, chronické, záchvatovití onemocnění) a sekundární (příznak jiného onemocnění, bývá spojeno s přídatnou neurologickou symptomatikou). Nejčastější primární bolestí hlavy je migréna, která je třetí nejčastější chorobou vůbec a zároveň šestou nejvíce handicapující diagnózou celosvětově dle WHO (Světová zdravotnická organizace). Charakterizuje ji jednostranná pulzující intenzivní bolest hlavy trvající 4-72 hodin zhoršující se při fyzické aktivitě s doprovodnou nevolností, zvracením, eventuálně světloplachostí a intolerancí hluku. V léčbě nízkofrekvenční migrény (do 4 dnů s migrénou v měsíci) je využívána akutní léčba, při chronické migréně (> 4 dny s migrénou) je volena profylaktický léčba. U pacientů se selháním profylaktické léčby je ke zvážení indikace biologické léčby.
Méně častou primární bolestí je cluster headache, což velmi intenzivní bolest hlavy šlehavého charakteru temporálně nebo periorbitálně s doprovodným slzením, zarudnutím spojivky a výtokem z nosu. Objevuje se často v noci, nakupena do několika dní (sezónně na jaře a na podzim), bolest nutí pacienta často chodit, nevydrží ležet. V léčbě se využívají triptany, inhalace kyslíku a kortikoidy. Naopak častější je tzv. tenzní bolest hlavy, tupá nebo svíravá bolest hlavy mírné až střední intenzity, většinou bez významných doprovodných příznaků. Další primární bolesti hlavy (chronická paroxysmální hemikranie, hemicrania kontinua, SUNCT syndrom, bolesti hlavy při fyzické aktivitě a sexu) jsou méně časté.
Informace pro lékaře:
- při odeslání pacienta ke konzultaci prosím pacienta vybavte výpisem z dokumentace: provedená vyšetření (zobrazovaní vyšetření, EEG vyšetření), charakter záchvatů bolesti průběh nemoci a jejího léčení (rozepsat podrobně užívanou medikaci – jak dlouho a v jaké dávce pacient medikaci užíval, případné důvody vysazení, neúčinnost medikace), vedení deníku bolestí hlavy monitorující minimálně předchozích 3-6 měsíců
- pacient může být s výsledkem konzultace odeslán zpět ke sledujícímu neurologovi, kde bude i nadále veden
Informace pro pacienty:
- konzultace probíhá na základě žádanky ambulantního neurologa
- k vyšetření je nutné donést výpis z dokumentace ošetřujícího neurologa – zobrazovací vyšetření, popis záchvatů, průběh a vývoj potíží, podrobný seznam užívaných léků, důvody jejich vysazení, pečlivě vedené deníčky bolesti
- jsme superkonziliární centrum - pacient může být po konzultaci s doporučením odeslán zpět k ambulantnímu neurologovi, kde bude i nadále veden
- nabízíme rovněž využití rTMS (repetitivní transkraniální magnetická stimulace) v léčbě migrény - jedná se o nebolestivou neinvazivní metodu stimulace mozku sloužící k modulaci vnímání bolesti
- jsme schopni zajistit kontakty na certifikované terapeuty zabývající se akupunkturou
- na našem pracovišti bude prováděna i léčebná aplikace botulotoxinu
Ambulance 2 - Centrum pro diadnostiku a léčbu roztroušené sklerózy
více informací...po-pá: 8.00-15.00 +420 597 373 097 Recepce +420 597 373 383 Sestry +420 597 373 777 Sestry (po,st,pá) - (Ambulance nervosvalového centra)
Centrum pro diagnostiku a léčbu nervosvalových onemocnění
po: 8.00 - 15.00 MUDr. Jana Junkerová st: 8.00 - 15.00 MUDr. Eva Kovalová +420 597 373 097 Recepce +420 597 373 199 Sestra +420 597 373 777 Sestra Specializovaná nervosvalová ambulance se v součinností s elektrofyziologickými laboratořemi (EMG a EP) věnuje diagnostice a následné terapii onemocnění periferních nervů, nervosvalové ploténky a svalů.
Jsme jedním z 10 Neuromuskulárních center v České republice.
Zabezpečujeme komplexní diagnostiku pro získané i dědičné onemocnění předních rohů míšních. Zabezpečujeme léčbu modulátory sestřihu mRNA v indikovaných případech pro pacienty s diagnózou spinální svalové atrofie (SMA). Komplexně vyšetřujeme etiologii postižení periferních nervů s využitím rozborů krve a mozkomíšního moku. Spolupracujeme úzce s genetiky při podezření na dědičné důvody neuropatií. Zabezpečujeme dispenzární péči a léčbu raritních typů neuropatií vázanou na status Nervosvalového centra.
Diagnostikujeme a léčíme onemocnění nervosvalové ploténky ( myastenie gravis, LEMS ..) a primární choroby svalů. Provádíme biopsie svalů. Máme k dispozici lůžka na standardním neurologickém oddělení i neurologickou JIP. Máme k dispozici konzultanty jiných odborností specializované na choroby nervů a svalů.
Aktivně se podílíme na sběru dat do celorepublikových a mezinárodních registrů nervosvalových chorob - registr Restand sledující dysimunní neuropatie, registr Ready sledující dědičné svalové choroby.
Účastníme se klinických studií, publikujeme v odborných časopisech.
- více informací...
Kognitivní laboratoř
Ambulance pro kognitivní onemocnění
po,út,čt: 8:00 - 15:00 MUDr. Petra Bártová, Ph.D. po: 8:00 - 15:00 MUDr. Richard Novobilský st: 8:00 - 15:00 MUDr. Martin Sabela +420 597 373 097 Recepce +420 597 373 110 Sestry více informací...Pacient musí mít doporučení svého ošetřujícího lékaře a měl by s sebou přinést dostupnou zdravotní dokumentaci.
Neurologická cévní ambulance
více informací...po: 7:00 - 15:00 MUDr. Martin Roubec, Ph.D. út: 7:00 - 15:00 MUDr. Eva Hurtíková st: 7:00 - 15:00 MUDr. Martin Roubec, Ph.D. Ambulance pro extrapyramidová onemocnění
více informací...po,út,čt: 8:00 - 15:00 MUDr. Petra Bártová, Ph.D. po: 8:00 - 15:00 MUDr. Richard Novobilský st: 8:00 - 15:00 MUDr. Martin Sabela +420 597 373 097 Recepce +420 597 373 110 Sestry - více informací...
Elektroencefalografická laboratoř (EEG)
po: 8:00 - 15:00 MUDr. Ivana Woznicová út: 8:00 - 15:00 MUDr. Ivana Woznicová st: 8:00 - 15:00 MUDr. Jana Junkerová čt: 8:00 - 15:00 MUDr. Eva Kovalová pá: 8:00 - 15:00 MUDr. Ivana Woznicová EMG provádíme v celém spektru - motorické i senzitivní neurografie z končetin, jehlová EMG, nízkofrekvenční i vysokofrekvenční repetitivní stimulace, test na neurogenní tetanii
EMG slouží k diagnostice následujících onemocnění:- periferní neurogenní poruchy (polyneuropatie, mononeuropatie, úžinové syndromy dysimunní neuropatie, plexopatie, radikulopatie)
- myopatie - svalové dystrofie, zánětlivé myopatie, myotonie,
- poruchy nervosvalového přenosu, myastenia gravis, Lambert-Eatonův myastenický syndrom
- onemocnění motorického neuronu - amyotrofická laterální skleróza, spinální svalové atrofie
- více informací...
Neurosonologická laboratoř
Vyhledejte ambulanci. Začněte psát do pole a našeptávač vám poradí. Stačí zadat část názvu ambulance.
Nebo můžete prohledat celý seznam.