02.03.2022

Nosit sluchadlo není společenský hendikep – vzkazují lékaři

Nosit brýle je nejen v České republice módní záležitost. Nosit sluchadlo je ale u nás společenský hendikep. A to by se mělo změnit. Odborníci z Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN Ostrava na tento fakt upozorňují u příležitosti Světového dne sluchu, který připadá na 3. březen.

Smyslem světového dne sluchu je upozornit na to, že sluch by si měl člověk co nejvíce chránit, protože bez sluchu není chopen komunikovat. Zatímco u dětí se v převážné většině případů jedná o nezávažné a dobře řešitelné nedoslýchavosti, které souvisí s opakovanými infekty horních cest dýchacích a s horší funkcí Eustachovy trubice, u dospělých lidí je ztráta sluchu spojena s věkem a často je nevratná.

Dospělí pacienti ztrácí, anebo mají zhoršený sluch, především z důvodu degenerace smyslových buněk ve vnitřním uchu. Tyto změny většinou přicházejí se stářím. A protože se lidský věk prodlužuje, počet pacientů s nedoslýchavostí výrazně narostl,“ uvedl prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN Ostrava. V kartotéce foniatrické ambulance, která funguje v budově Polikliniky FN Ostrava každý den, je přes devět tisíc nedoslýchavých, kteří mají sluchadla. A většina z nich se lékaři doporučenému nošení této pomůcky zprvu bránila. „Stále totiž panuje vůči sluchadlu předsudek, a pro lidi je přijatelnější být sociálně izolovaní, než je nosit. I když je při jeho nastavení zpočátku potřeba trpělivost jak ze strany pacienta, tak ze strany lékaře, s výsledkem jsou pak naši pacienti velmi spokojeni,“ doplnil profesora Komínka jeho zástupce doc. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA.

Ztráta sluchu se podle Světové zdravotnické organizace WHO stává stále větším problémem. Podle zjištění této organizace se téměř 50 procent lidí ve věku 12 až 35 let vystavuje nebezpečné hlasitosti z osobních audio zařízení. Stále totiž platí, že nejlepší a nejpodstatnější prevencí je nevystavovat se nadměrnému hluku.


×
PředchozíDalší
Načítání