Fakultní nemocnice Ostrava pořídila nové pomůcky pro imobilní pacienty

Fakultní nemocnice Ostrava pořídila pro imobilní pacienty řadu pomůcek, které jim usnadní pohyb. Jedná se o invalidní vozíky, převozová lůžka, zvedací plošinu a elektrické mobilní křeslo, které budou využívat zejména řidiči převozových sanitek.

Zatím deset, ale zanedlouho dalších třicet nových invalidních vozíků budou mít k dispozici u vstupů do nemocničního areálu lidé, kteří mají problémy s chůzí. Zdravotnické pomůcky budou zároveň opatřeny zabezpečovacím zařízením, které zabrání jejich zcizení. „V minulosti jsme každý rok přišli nejméně o deset vozíků. Teď máme o jejich pohybu dokonalý přehled. Když opustí budovu nemocnice, dostane informátorka zprávu a zároveň na monitoru vidí, kde se s vozíkem manipuluje. Od doby, kdy jsme zabezpečovací systém uvedli do provozu, se žádný vozík neztratil a pacienti je tak mají stále k dispozici,“ přiblížila nový systém vedoucí Oddělení bezpečnosti a služeb FN Ostrava Ing. Yveta Sklusalová.

Nemocnice také zakoupila novou zvedací plošinu, díky které se imobilní pacienti bezpečně dopraví do ambulancí Oční kliniky, které jsou v 1. patře Polikliniky FN Ostrava, a také do ambulancí Oddělení pracovního a preventivního lékařství. „Nová plošina v hodnotě 330 tisíc korun je výrazně bezpečnější než její předchůdkyně. Obsluhovat ji mohou jen zaměstnanci, kteří mají speciální školení. V našem případě jsou to zaměstnanci informací, kteří jsou připraveni imobilní pacienty bezpečně dopravit do požadované ambulance,“ doplnil Pavel Sedláček, technik pro zdvihací zařízení ve FN Ostrava.

A obrovským pomocníkem při přepravě pacientů, kteří se špatně pohybují, je elektrický evakuační vozík. „V poslední době narostl počet imobilních pacientů, kteří jsou našimi sanitkami přepravováni do domů bez výtahů. A díky tomuto skladnému zařízení s vysokou nosností jsme schopni naše pacienty bezpečně přepravit i do vyšších pater,“ popsal pomůcku, která stála 78 tisíc korun, Kamil Šešulka, vedoucí úseku sanitní dopravy FN Ostrava. A pokud se osvědčí, nemocnice pořídí další.

Podívejte se i na zajímavé video: https://youtu.be/ibXS-_xWU28.