21.01.2022

Díky dárcům krve se loni podařilo udržet zásoby pro transfuze bez výpadků. Začátek tohoto roku tak optimistický není. Dárci, potřebujeme vás všechny!

Díky 10 tisícům dárců, kteří přišli loni jednou nebo i vícekrát k odběru do Krevního centra FN Ostrava, se loni podařilo udržet zásoby pro transfuze při operacích bez výpadků. Nyní se ale zásoby rychle tenčí a krve začíná být nedostatek, zejména u všech krevních skupin Rh mínus, to znamená  A-, 0-, B-, AB-. Krevní centrum proto vyzývá dárce – PŘIJĎTE, POTŘEBUJEME VÁS VŠECHNY!

Jelikož se krev nedá dlouhodobě skladovat, je důležité, aby dárci chodili pravidelně na odběry. „V naší nemocnici se koncentrují ty nejtěžší a vysoce specializované operační výkony, které často nikde jinde v kraji nedělají. Většina z nich se bez krevní transfuze neobejde. A nejedná se pouze o spotřebu krve a krevních složek při operacích, bez transfuzních přípravků se neobejdou ani pacienti s onkologickými či hematoonkologickými diagnózami,“ vysvětlila primářka Krevního centra FN Ostrava doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., MHA.

Krevní centrum FN Ostrava je jedním z největších transfuzních zařízení v České republice, které zásobuje krví a transfúzními přípravky nejen fakultní nemocnici, ale celý Moravskoslezský region. Navíc je jedním ze 7 krizových center v ČR, které mají za povinnost udržovat určité množství krve pro případy hromadných havárií a dalších mimořádných událostí. Aktuálně je v registru dárců Krevního centra FN Ostrava 13 500 osob a darovat pravidelně chodí okolo 9 500 z nich. Před koronavirovou epidemií přibývalo ročně zhruba 1 600 nových dárců, loni jich ale výrazně ubylo.

Proto krevní centrum také samo aktivně oslovuje nové dárce, studenty ve školách a pořádá skupinové odběrové akce. Těch bylo loni dohromady 46. „Jsme velmi rádi, že na naše výzvy reagují zaměstnanci firem, sportovních klubů i státních organizací, ale také studenti, kteří chodí společně darovat krev. Naposledy to byli právě studenti Obchodní akademie z Nového Jičína, Střední průmyslové školy chemické z Ostravy, medici z Ostravské univerzity nebo studenti a vyučující z Vysoké školy báňské. Ze srdce děkujeme všem,“ ocenila bezpříspěvkové dárce manažerka Krevního centra Bc. Naděžda Kalužová.

Zájemci se mohou k odběru objednat buď telefonicky 800 260 004 nebo e-mailem krevni.centrum@fno.cz nebo online přes webový formulář na konkrétní datum a čas. Přivítají je v Krevním centru FN Ostrava v Ostravě - Porubě. Více na https://www.fno.cz/krevni-centrum.