06.01.2022

FN Ostrava obhájila statut Centra vysoce specializované péče v oblasti transplantace ledvin dospělých

Na dalších pět let obhájilo Transplantační centrum Fakultní nemocnice Ostrava statut Centra vysoce specializované péče v oblasti transplantace ledvin dospělých. Znamená to, že nemocnice může i v příštích pěti letech poskytovat komplexní diagnostickou a léčebnou péči o dospělé pacienty v oblasti transplantační medicíny.

Transplantační centrum Fakultní nemocnice Ostrava zajišťuje transplantace ledvin od zemřelých i žijících dárců pacientům v konečném stadiu selhání ledvin. „Kromě transplantační činnosti zajišťujeme i odběry orgánů určených k transplantacím jak od zemřelých, tak i žijících dárců. Už 20 let provádíme také laparoskopické odběry ledvin u příbuzenských transplantací,“ přiblížil činnost centra vedoucí lékař MUDr. Pavel Havránek, který má v týmu 7 lékařů. Ročně provedou v průměru 45 transplantací a 30 multiorgánových odběrů. Už šestým rokem provádí také odběry orgánů od zemřelých dárců s nebijícím srdcem. Za celou dobu existence centra už bylo v Ostravě transplantováno téměř 1 200 ledvin.

TC FN Ostrava

K obhájení statutu musela nemocnice splnit několik požadavků, které ukládá Věstník Ministerstva zdravotnictví ČR. „Jedním z nich je například minimálně 30 provedených transplantací ročně na 1 milion obyvatel. Centrum musí zajistit komplexní specializovanou péči o již transplantované pacienty a musí samozřejmě garantovat také dostatečné personální zajištění nejen transplantačního týmu, ale i specialistů ve 23 medicínských oborech,“ připomněla Ing. Hana Buryová z Odboru pro smluvní vztahy a centrovou péči FN Ostrava.

Koordinaci odběru orgánů nepřetržitě zajišťují 4 koordinátoři. Všichni mají vysokoškolské vzdělání i mnohaletou praxi v oblasti intenzivní medicíny. FN Ostrava rovněž garantuje bezpečné uložení dokumentů, které jsou s transplantacemi spojené, a zajišťují zachování anonymity mezi dárcem a příjemcem.

Krátká zajímavá videa z roku 2019 ilustrují jak historii Transplantačního centra FN Ostrava https://youtu.be/6NsUUp2l8Hg, tak i celý transplantační proces https://youtu.be/AnRHWUpq_5w.


×
PředchozíDalší
Načítání