09.12.2021

Chirurgové FN Ostrava odoperovali nádor, který vážil 2 600 gramů

Tým operatérů pod vedením přednosty Chirurgické kliniky FN Ostrava doc. et doc. MUDr. Petra Vávry, Ph.D. vyoperoval muži v seniorském věku nádor, který vycházel z jaterního laloku a vážil více než dva a půl kilogramu. Muže přivezla do fakultní nemocnice záchranná služba, protože špatně dýchal a měl silné bolesti v břiše.

Milan Krkoška lékařům po operaci přiznal, že bolesti břicha měl už téměř dva roky. A přidaly se problémy s dýcháním. „Bojím se doktorů. Říkal jsem si, že nepůjdu do nemocnice, kde leží i lidi s covidem. Ano, přiznávám, měl jsem strach z nakažení,“ přiznal před propuštěním z nemocnice domů. Podle docenta Vávry byl nádor takových rozměrů, že už vytlačovat bránici, a tím muži způsoboval vážné dýchací problémy. „Během operace vyšlo najevo, že nádor měl velikost 25x16 centimetrů, vycházel z jaterní tkáně a nacházel se mezi střevem, žaludkem, slinivkou a slezinou. Bylo to opravdu raritní, protože většinou operujeme útvary, které mají 2 až 3 centimetry. Předpokládáme, že rostl několik let,“ doplnil hlavní operatér docent Vávra. Výkon byl podle něj komplikovaný i proto, že nádor byl v místě, kde je značné množství cév. Aby se zabránilo masivnímu krvácení, museli lékaři při jeho odstranění použít speciální postup.

pacient_ndor2

Pacientovi se po úspěšném chirurgickém výkonu výrazně ulevilo a 11. den po operaci mohl být propuštěn domů. „Pokud by se nám nádor odstranit nepodařilo, prorostl by do okolních orgánů a byl by neoperovatelný,“ uzavřel neobvyklý případ docent Vávra.


×
PředchozíDalší
Načítání