Vojáci z Opavy pomáhají na covidových JIP FN Ostrava

Šest příslušníků 532. praporu elektronického boje z 53. pluku v Opavě už týden vypomáhá s péčí o pacienty a se zajištěním provozu na covid jednotkách intenzivní péče Fakultní nemocnice Ostrava. Jejich pomoc si personál těchto oddělení velmi pochvaluje.

Profesionální vojáci nastoupili do fakultní nemocnice 22. listopadu. A zcela dobrovolně. Přišel velitel, že potřebuje tolik a tolik vojáků, a že budeme nasazeni do fakultní nemocnice - jakékoliv, tak jsem se přihlásil,“ přiblížil začátek svého nástupu na neurologickou COVID JIP FN Ostrava rotmistr Václav Tošovský. Pro odborníka na slaboproud, který je v armádě 13 let, je to první zkušenost s prací v nemocnici. „Každý den, co jsme tady, tak každý den směřuje jeden pacient dolů, na patologii,“ popisuje první dny práce na JIP, která v normálním provozu slouží pacientům s neurologickým onemocněním.

vojak_02

Pomoc armády přiblížila náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči PhDr. Andrea Polanská, MBA. „Vojáci asistují při činnostech jako je polohování, transport pacienta, transport různých vzorků a zdravotnické techniky. Vždy pod přímým vedením zdravotnického pracovníka.“ Staniční sestra neurologické COVID JIP PhDr. Karolína Stuchlíková, Ph.D. si přítomnost profesionálních vojáků velmi pochvaluje: “Do chodu oddělení se zapojují velmi aktivně. Ptají se, jestli můžou nějak pomoct. Potřebujeme je určitě k polohování pacientů, protože k tomu je často zapotřebí i 5 lidí a taky doplňují zdravotnický materiál. Je to opravdu velká pomoc.

Fakultní nemocnice Ostrava původně požádala vedení opavského praporu o přítomnost vojáků do konce ledna roku 2022. Po týdnu fungování této spolupráce je ale zřejmé, že bude žádat o její prodloužení.

Více řekne naše zajímavá videoreportáž: https://youtu.be/DZQsPKMM-WM.

011221-vojaci-opava