05.11.2021

Lékaři Fakultní nemocnice Ostrava zaznamenali nárůst u kožních nádorů

Lékaři Kožního oddělení FN Ostrava zaznamenali v uplynulých měsících výrazný nárůst pacientů s kožními nádory, které jsou v pokročilém stádiu a v některých případech už metastázují. Zejména starší pacienti totiž z obavy před nákazou koronavirem návštěvu odborné dermatologické ambulance měsíce odkládali.

Dermatologové se v těchto dnech stále častěji setkávají v ordinaci s pacienty, kteří přestože věděli, že jim na těle roste nezvyklý útvar, k lékaři nešli. „Máme velký nárůst pacientů, kteří zjednodušeně řečeno, přicházejí pozdě. Většinu kožních nádorů jsme schopni vyléčit v případě, že je diagnostikujeme hned v počáteční fázi růstu. Je smutné, když pacient přichází na první vyšetření a má už kromě nádoru viditelného na kůži i metastázy ve vnitřních orgánech,“ uvedla MUDr. Yvetta Vantuchová, Ph.D., primářka Kožního oddělení FN Ostrava.

melanom1

Melanom vzniká podle primářky Vantuchové v 70 procentech hned zpočátku jako nádor zhoubný a od běžných znamének se výrazně odlišuje. Má většinou sytě hnědou až černou barvu, asymetrický tvar často s nepravidelnými okraji a výběžky. „Přestože v léčbě melanomu se za poslední léta mnohé změnilo a máme dnes léky i pro metastazující onemocnění, stále platí, že nejdůležitější je včasné chirurgické odstranění nádoru,“ doplnila.

Ročně přibývá jen ve FN Ostrava okolo 300 pacientů s nově diagnostikovaným melanomem. Potvrzují to i čísla z nedávné preventivní akce na Masarykově náměstí v Ostravě. Kožní lékařka tam prohlédla 200 zájemců. U 14 z nich diagnostikovala kožní zhoubný nádor a objednala je do odborné melanomové ambulance, kam se zájemci o vyšetření mohou objednat i bez doporučení praktického lékaře. Telefonní číslo k objednání je 597 373 440.

mealnom4

„Nespornou výhodou vyšetření kůže je snadná dostupnost pouze pohledem, což umožňuje odhalení všech kožních nádorů včas a je tak šance předejít šíření nádorových buněk do dalších orgánů,“ uzavřela primářka Vantuchová.


×
PředchozíDalší
Načítání