Světově oceňovaný fotograf daroval FN Ostrava kolekci svých snímků

Chodby lůžkového oddělení A Chirurgické kliniky FN Ostrava nově zdobí 15 velkoformátových fotografií. Jejich autorem je fotograf Tomáš Neuwirth. Čerstvý držitel ocenění v celosvětové soutěži fotografií pořízených dronem je nemocnici daroval.

Na lůžkových odděleních Chirurgické kliniky FN Ostrava tráví pacienti často i několik týdnů. A protože si zdravotníci velmi dobře uvědomují, že k úspěšnému vyléčení pomáhá i prostředí, ve kterém se nemocní zotavují, snaží se ho udělat co nejpříjemnější. Vrchní sestra kliniky se proto obrátila na koordinátorku dobrovolnické činnosti ve FN Ostrava Simonu Honsovou. Napadlo mě oslovit jesenického fotografa Tomáše Neuwirtha, o kterém jsem věděla, že má s nemocničním prostředím osobní zkušenost. Tento milovník fotografování z ptačí perspektivy se totiž vážně zranil při paraglidingu a musel se doslova učit několik měsíců znovu chodit,“ přiblížila kontakt s uznávaným fotografem Simona Honsová.

221021-foto_06

Představa byla, že by chodbu ozdobilo 5 velkoformátových snímků. „Když jsem se přijel na kliniku podívat, bylo mi jasné, že fotek sem patří mnohem víc. Nakonec jsem vybral 15 leteckých pohledů převážně z Jesenicka, najde se mezi nimi ale i jeden „domácí“ - z Ostravy, přiblížil vznik svého daru Tomáš Neuwirth, čerstvý držitel ocenění Commended v soutěži Drone Photo Awards, která je považována za pomyslného „dronového Oscara“. A zároveň vysvětlil, jak fotografie vznikají: „Krajinářské fotografie dělám převážně na pět snímků (tzv. expoziční bracketing), z těch pak v počítači skládám výslednou fotografii. Vytvářím tak v podstatě HDR fotografie, aby byla obloha dobře vyvážená vůči zemi, tedy aby se eliminovaly výrazné rozdíly mezi světlem a stínem.“

221021-foto_04

Já jsem z těch fotografií moc nadšená. Působí na mě nádherným dojmem a podporují moji náladu cestovat a možná i létat. A věřím, že stejný pocit budou mít naši pacienti i kolegové,“ uvedla při instalaci fotografií Mgr. Hana Horelová, vrchní sestra Chirurgické kliniky FN Ostrava.

221021-foto_09

Ráda bych panu Neuwirthovi za jeho dar jménem vedení nemocnice upřímně poděkovala. I tato forma dobrovolnictví má obrovský smysl a rozhodně napomáhá k uzdravení našich pacientů,“ dodala náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči PhDr. Andrea Polanská, MBA.

Podívejte se na i zajímavou videoreportáž: https://youtu.be/UEhFpRGWkLo.

221021-youtube