Nová angiolinka Fakultní nemocnice Ostrava zobrazí i pohybující se orgány

Kardiovaskulární oddělení Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava je vybaveno novou angiolinkou, která má ve srovnání se svou předchůdkyní několik předností. Dokáže ve velmi vysoké kvalitě zobrazit pohybující se srdce a cévy, ukázat vnitřní průsvit tepny, skládat na sebe obrazy z jiných zobrazovacích přístrojů a zároveň vyzařuje výrazně nižší dávku záření.

Mnohem lepší zobrazení pohybujícího se srdce a zejména koronárních tepen, které mají v průměru až 3 milimetry, považují lékaři za jednu z obrovských předností nového zařízení. „Přístroj je dokáže přesně zobrazit. Nejenom zda jsou průchodné, zúžené anebo úplně uzavřené, ale také zda uvnitř tepny není krevní sraženina, anebo zda je implantovaný stent v celé délce plně rozvinut,“ vysvětluje primář Kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava MUDr. Marian Branny, Ph.D. a na jednom z výkonů přibližuje, jaký přínos bude mít možnost vrstvit na sebe snímky z angiolinky, ultrazvuku nebo CT: „Například u nemocných, kteří mají arytmii, nemohou užívat léky na ředění krve a mají vysoké riziko mozkové mrtvice, doporučujeme uzávěr ouška levé síně. Ouško není na rentgenu (angiolince) vidět, ale na ultrazvuku ano. A když ty dva obrázky naložíme na sebe, vidíme přesně, kde je problém a můžeme ho vyřešit – ouško uzavřít speciálními ucpávkami. A po uzávěru ouška se nemocný nemusí obávat mozkové příhody.“

121021-ANGIO1

Dalším významným zlepšením je, že zařízení umí vstříknout do tepny za velmi krátkou dobu velké množství kontrastní látky, ale zároveň dokáže změřit invazivní tlak a lékaři už tak nemusí dělat pacientovi další vpich. A to vše pod  výrazně nižší intenzitou záření.

Nová angiolinka stála včetně stavebních prací necelých 19,4 mil. korun. Více než 8 a půl milionu činila dotace zřizovatele. A mám radost, že po jejím uvedení do provozu ihned začaly práce i na výměně druhého z celkem tří přístrojů, kterými nemocnice disponuje,“ řekl MUDr. Jiří Havrlant, MHA, ředitel FN Ostrava.

121021-ANGIO2

Angiolinkou denně projde 15 až 20 pacientů. Nejčastější diagnózou je onemocnění koronárních tepen, angina pectoris nebo hrozící či akutní infarkt myokardu. Na angiolince je ročně vyšetřeno 3 300 takovýchto pacientů. Na lůžkovém oddělení Kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava je ročně hospitalizováno okolo 5 200 pacientů.