FN Ostrava má novou magnetickou rezonanci s indukcí pole 3 tesla

Fakultní nemocnice Ostrava pořídila jako první zdravotnické zařízení v Moravskoslezském kraji magnetickou rezonanci, která má magnetické pole 3 tesla. Oproti stávajícímu přístroji se jedná o dvojnásobné navýšení magnetického pole, které umožňuje získání mnohem kvalitnějšího a detailnějšího obrazu, a tím informace o složení tkání. Kromě specializovaných vyšetření mozku budou na přístroji probíhat i všechna běžná diagnostická vyšetření pacientů.

Přístroj MAGNETOM Prisma od společnosti Siemens Healthineers je vybaven specializovanými cívkami, které umožňují získání detailnějších informací o stavu všech orgánů v oblasti malé pánve, dutiny břišní, velkých kloubů, ale hlavně míchy a mozku. Rovněž umožní celotělové vyšetření, aniž by se během něj muselo s pacientem manipulovat.

220921-MR2

„Pořízení magnetické rezonance MAGNETOM Prisma je významným krokem při budování péče ve specializovaných centrech, jako je například Neuroonkologické centrum, RS centrum, Centrum onkologické péče atd. Přístroj s mimořádnými parametry otevírá nemocnici také cestu k výzkumné činnosti,“ uvedl u příležitosti slavnostního uvedení přístroje do provozu ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA.

„Tento přístroj je pro nás šťastnou kombinací. Můžeme provádět vysoce kvalitní rutinní vyšetření pro zcela běžné a potřebné pacienty, a zároveň se rozvíjet výzkumně a zabývat se rozvojem jednotlivých aplikací magnetické rezonance na nové úrovni,“ uvedl prof. MUDr. Pavel Eliáš, CSc., přednosta Ústavu radiodiagnostického FN Ostrava.

220921-MR1

Přístroj také umožňuje získat větší detaily složení tkáně, což lékaři zejména využijí například při vyhledávání  anomálního složení mozku u epilepsie či jiných nervových onemocnění. Nová rezonance umožní i například detailně posoudit kloubní chrupavku, což je na přístrojích s nižší indukcí obtížně proveditelné. Vedoucí lékařka magnetické rezonance MUDr. Pavla Hanzlíková, Ph.D., MBA vyjmenovala další přednosti: „Nová rezonance přináší nejen výborné zobrazení vlastních tkání, ale umožňuje zapojení dalších technik, jako je například velmi přesné sledování pohybu vody ve tkáni, což využijeme zejména u onkologických pacientů anebo u pacientů s cévními mozkovými příhodami. Náš stroj umožní i zhodnocení složení vlastní tkáně – výsledkem není jen obraz tkáně, ale schéma jejího metabolického složení. Přístroj zároveň disponuje nejlepšími dostupnými technikami pro zobrazení orgánů malé pánve, tedy prostaty, močového měchýře, konečníku a gynekologických orgánů.“

220921-MR0

„MAGNETOM Prisma otevírá zdejším odborníkům na poli MR zobrazování zcela nové možnosti. Těšíme se proto i na budoucí vědeckou spolupráci v této oblasti,“ dodal Mgr. Michal Čech, ředitel společnosti Siemens Healthcare ČR.

220921-MR00

Přístroj stál více než 60 milionů korun a z podstatné části jej zaplatilo Ministerstvo zdravotnictví ČR. V provozu bude 7 dnů v týdnu, v pracovních dnech ve dvousměnném provozu. Sloužit bude nejen pacientům FN Ostrava. Denně projde pracovištěm magnetické rezonance, které je součástí Ústavu radiodiagnostického FN Ostrava a disponuje celkem dvěma magnetickými rezonancemi, okolo 50 pacientů.

Nová magnetická rezonance

FN Ostrava uvedla do provozu jako první zdravotnické zařízení v Moravskoslezském kraji magnetickou rezonanci s 3t.