Zrekonstruovaná Lékárna FN Ostrava zrychlí výdej léků i výrobu léčiv

Lékárna FN Ostrava od čtvrtku 18. listopadu 2021 nabídne lidem opět své služby. Její rekonstrukce trvala rok a stavba včetně vybavení stála téměř 38 milionů korun. Výraznou změnu poznají jak zákazníci, tak i farmaceuti a farmaceutičtí asistenti, kteří zde připravují léčiva a přípravky nejen pro pacienty fakultní nemocnice.

Laboratoře pro přípravu léčiv, analytická laboratoř, sklady, kanceláře, ale zejména prostory pro zákazníky prošly zásadní rekonstrukcí. Změnu poznají lidé hned při vstupu do lékárny, která zůstala na původním místě ve 2. patře Polikliniky FN Ostrava. „Nově instalovaný vyvolávací systém by měl výdej léků výrazně urychlit. Klient si bude moci vybrat druh služby, kterou po lékárně požaduje. V nově vybudovaném výdejním místě si rovněž přednostně vyzvedne léky, které si předem objednal online prostřednictvím rezervačního systému,“ popsal jednu z novinek vedoucí lékárník Mgr. Petr Bašanda. Zájemci o tuto službu najdou objednávkový formulář na internetové adrese nemocniční lékárny zde: https://www.fno.cz/lekarna/objednavka-leku-k-vyzvednuti.

161121IMG_5830

Výraznou proměnou ale prošlo také zázemí pro farmaceuty, kteří například jako jediní v Moravskoslezském i Zlínském kraji připravují parenterální výživu. Tedy výživu, která se aplikuje pomocí infuzí pacientům, kteří ji nemohou přijímat ústy. „V našich laboratořích se tato speciální výživa připravuje jak pro hospitalizované dospělé a dětské pacienty, včetně novorozenců, tak i pro pacienty, kteří si výživu aplikují v domácí péči,“ doplnil Mgr. Bašanda.

161121IMG_5848

Uvědomujeme si, že lékárna je významnou a naprosto nedílnou součástí spektra služeb, které chce naše fakultní nemocnice poskytovat na té nejvyšší úrovni. Věřím, že v nových prostorách budou klienti obslouženi nejen rychleji než doposud, ale že zde zároveň dostanou co nejpřesnější odpověď na vše, co s užíváním léčiv souvisí,“ uvedl ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA.

161121IMG_5813

Nově zrekonstruovaná plně klimatizovaná lékárna bude otevřena v pracovních dnech v době od 7:30 do 16:00 hodin. I nadále bude od pondělí do pátku v provozu výdejna léčiv ve vestibulu Polikliniky FN Ostrava a pohotovostní lékárna v areálu nemocnice, která je otevřena nepřetržitě.