Stomickou sestrou roku je Blanka Pupíková z Fakultní nemocnice Ostrava

Pacientskou anketu s názvem Moje stomická sestra letos ovládla Bc. Blanka Pupíková, stomická sestra Centra pro dětskou traumatologii a chirurgii Chirurgické kliniky FN Ostrava. Pracuje nejen na lůžkovém oddělení, ale také ve specializované stomické ambulanci pro děti.

Do ankety, kterou vyhlašuje organizace České ILCO, z. s, podporující lidi s umělým vývodem, bylo letos nominováno téměř 100 sester z celé České republiky. „Věděla jsem, že jsem nominována, ale když jsem zjistila, že jsem vyhrála, byl to pro mě šok,“ svěřila se zkušená dětská sestra, která pracuje na Chirurgické klinice ve Fakultní nemocnici Ostrava 27 let. Aktuálně se věnuje výhradně dětským pacientům, se kterými se setkává ve stomické poradně pro děti. Ta je součástí Chirurgické kliniky FN Ostrava a funguje jako samostatná poradna od roku 2019. „Paní Pupíková mě toho hrozně moc naučila. Je strašně moc milá a kdykoliv jí zavolám a napíšu, tak mi poradí a uklidní mě. Na prvním místě jsou pro ni děti,“ přiblížila oblíbenou sestru Eva Konyová, matka čtyřměsíční Jolany.

181121IMG_5091

Sestra Pupíková působí také na lůžkovém oddělení Centra dětské traumatologie a chirurgie FN Ostrava, kde je s dětmi se stomií v kontaktu hned po operaci. „Je to naprostý ideál. Od počátku můžu maminky vzdělávat a učit je takovému řekněme normálnímu žití a bytí se stomií,“ řekla s laskavým úsměvem ve tváři.

Profesní schopnosti své kolegyně vyzdvihuje vedoucí lékařka centra MUDr. Ivana Slívová. „Stomická sestra musí být erudovaná a velmi vzdělaná, protože vývoj pomůcek jde velmi dopředu. Takže musí mít skvělý přehled, ale hlavně musí být empatická k těm lidem. A to všechno Blanka stoprocentně naplňuje.“ A slova chvály přidává také vrchní sestra Chirurgické kliniky FN Ostrava Mgr. Hana Horelová: „Blanka je nesmírně vstřícná, obětavá a empatická dětská sestra, která vždy s milým úsměvem ve tváři provází pacienty těžkým obdobím jejich života.“

181121IMG_5091

Zachovat komfort pacienta, zachovat jeho autonomii, jeho já, jeho osobnost, ať se jedná o dítě, nebo o dospělého. Takové je podle oceněné zdravotnice největší poslání stomických sester.

O práci Bc. Blanky Pupíkové řekne více naše videoreportáž: https://youtu.be/TyBLOFKEKe8.

181121pupikova