04.02.2022

FN Ostrava má robotický operační systém

Urologie, chirurgie a gynekologie. Zatím tyto tři obory budou mít na operačních sálech FN Ostrava možnost pracovat i s pomocí robota. Přístroj s označením da Vinci Xi Dual Console Surgical Systém má ostravská fakultní nemocnice jako druhá v České republice.

Tam, kde končí možnosti laparoskopické chirurgie, nastupuje robot. I tak přibližují laikovi přínos nového přístroje lékaři, kteří mají s touto operační technikou bohaté zkušenosti. „V okamžiku, kdy si operatér zasedne do konzoly, tak je to jako kdyby se do dutiny břišní ponořil. Má daleko detailnější pohled, větší přehlednost, což samozřejmě znamená větší preciznost toho výkonu,“ popisuje přínos da Vinciho doc. MUDr. Lubomír Martínek, Ph.D., který je pověřen zastupováním přednosty Chirurgické kliniky FN Ostrava a přibližuje další přednosti: „On má ještě na zakončení operačního nástroje další kloub, který umožňuje ve stísněném prostoru dělat věci, které neumí ani lidská ruka, ani laparoskopický instrument.“ Nejvíce robotických výkonů budou provádět lékaři Urologické kliniky a Gynekologicko – porodnické kliniky FN Ostrava.

Předpokládáme, že tuto techniku teď v prvním roce využijeme u přibližně stovky pacientů s nemocemi ledvin a prostaty. Počítáme ale s tím, že v dalších letech bude počet robotických výkonů, které jsou i pro organismus operovaných mnohem méně zatěžující, narůstat,“ uvedl MUDr. Michal Grepl, Ph.D., přednosta Urologické kliniky FN Ostrava, kterého doplnil zástupce přednosty Gynekologicko – porodnické kliniky doc. MUDr. Jaroslav Klát, Ph.D.: „Lékaři našeho Onkogynekologického centra budou robotický systém využívat především v  operační  léčbě pacientek s karcinomem dělohy a částečně i u vybraných pacientek s karcinomem čípku děložního.“

Robot je vybaven dvěma operačními konzolemi. Podobný přístroj má v České republice jen Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. „Kromě operujícího chirurga může být u druhé konzoly mentor, který vede toho, který je v tréninku. A to je pro výchovu operatérů velmi významné,“ vysvětlil docent Martínek.

Robotický systém dodala firma Intuitive Surgical Sarl ze Švýcarska, která zvítězila ve veřejné zakázce. „Jeho celková cena je 131 milionů korun bez DPH a zahrnuje v sobě nejen samotný operační přístroj (60 mil. Kč bez DPH), ale zároveň plný pětiletý pozáruční servis včetně dodávky všech náhradních dílů, sofistikovaných instrumentů a spotřebního materiálu. A jeho nákup byl spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj – REACT EU,“ řekl náměstek ředitele pro techniku a provoz Ing. Marek Tabašek, Ph.D.

Podívejte se i na krátké video z robotické operace ve FN Ostrava: https://youtu.be/Lj7TrVHUCu0.


×
PředchozíDalší
Načítání