31.01.2020

Na rakovinu děložního čípku ročně v Česku zemře 400 žen. Evropský týden prevence má varovat

Na pravidelné roční preventivní gynekologické prohlídky chodí v Česku jen asi 60 procent žen. Třetí nejčastější nádorové onemocnění u žen, kterým je rakovina děložního čípku, přitom toto základní vyšetření umí nemoc dobře a včas odhalit. Nejúčinnější prevencí je však jednoznačně očkování.

Podle MUDr. Jana Kümmela, který je členem onkogynekologického týmu Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava, podceňují rodiče nejvíce možnost nechat zdarma naočkovat své 13leté děti. U dospělých žen je pak problém v tom, že preventivní prohlídky ignorují.

Většina nálezů je u žen, které na pravidelnou prohlídku nechodily. Příčinu onemocnění přitom medicína zná už od roku 1976. V roce 2008 za tento objev, který vedl k možnosti vakcinace, dostal prof. Harald zur Hausen  a jeho tým dokonce Nobelovu cenu. 99,7 procent zhoubných nádorů způsobuje HPV infekce, která je přenosná sexuálním stykem a sama o sobě velmi běžná.  Až 80 procent populace se s ní někdy v životě setká. Ale organismus určitého procenta žen tyto viry nedokáže eliminovat, přetrvávají v těle a vedou ke vzniku rakoviny,“ vysvětlil doktor Kümmel. Zároveň připomněl, že přenašeči papillomavirů, označených zmíněnou zkratkou HPV, jsou muži.

V České republice máme zhruba 900 nových případů onemocnění ročně. Účinnou obranou je podle lékařů očkování. V jakémkoliv věku. Ideálně však před zahájením sexuálního života. Zdravotní pojišťovny plně  hradí očkování dívkám a chlapcům mezi 13 až 14 lety. „Proočkováno je ale zatím jen 60 procent dívek a 20 procent chlapců. Žádné výrazné nežádoucí účinky po očkování známy nejsou,“ doplnil doktor Kümmel.

Onkogynekologické centrum Fakultní nemocnice Ostrava je jedním ze 17 specializovaných center v tomto oboru v republice. Počtem léčených pacientek ale patří k největším. Zajišťuje komplexní péči o rizikové skupiny žen, léčbu onemocnění i následné kontroly. Ročně tady lékaři diagnostikují rakovinu děložního čípku několika desítkám žen. Jejich léčba probíhá ve spolupráci specialistů z oboru radiodiagnostiky, patologie, klinické onkologie, anesteziologie, urologie a chirurgie.


×
PředchozíDalší
Načítání