08.01.2021

Ve FN Ostrava přišlo loni na svět 2 347 dětí, s velmi nízkou porodní hmotností pod 1500 gramů jich bylo nejméně za posledních deset let

Na Gynekologicko-porodnické klinice FN Ostrava se v roce 2020 narodilo 2 347 dětí. Devadesáti sedmi ženám se narodila dvojčata a ve dvou případech dokonce trojčata. Porodní váhu pod 1500 gramů mělo 93 dětí, což je ve srovnání s předchozími lety výrazně méně. V roce 2019 potřebovalo intenzivní poporodní péči 138 takovýchto nezralých novorozenců a před pěti lety ještě o deset více.

Vysoká odbornost, individuální přístup, naslouchání přáním žen a nově také stálá dostupnost fyzioterapeutky se specializací na gynekologii a porodnictví - to jsou základní pilíře, na kterých je postavena péče týmu Gynekologicko – porodnické kliniky FN Ostrava o ženy v těhotenství, při porodu i v období šestinedělí. „Jsem moc rád, že se našemu specializovanému centru, které je jedním ze 12 perinatologických center v republice, podařilo získat do týmu uznávanou fyzioterapeutku v oblasti gynekologie Mgr. Mariku Bajerovou. Její trvalá přítomnost na naší klinice rozšířila spektrum námi poskytované odborné péče, nejen pro ženy po císařském řezu. Jsme v tomto směru v naší republice průkopníky. Zájem o tuto péči je obrovský,“ řekl přednosta této kliniky doc. MUDr. Ondřeje Šimetka, Ph.D. „Rovněž oceňuji nesmírné nasazení personálu nejenom v době jarní vlny pandemie, kdy jsme jako první porodnice v ČR usilovali o změnu necitlivého nařízení vlády týkajícího se zákazu otců a doprovázejících osob u porodu. Díky tomu přijížděly využít služby naší porodnice ženy doslova z celé republiky a hlavně, náš tlak přispěl ke změně nesmyslného a škodlivého vládního nařízení. Z této změny mám obrovskou radost,“ doplnil docent Šimetka.

21GP2

Vedoucí lékař porodních sálů MUDr. Richard Špaček připomněl, že již od začátku vypuknutí koronavirové pandemie vyčlenila klinika jeden z porodních pokojů pro covid pozitivní rodičky, který je od zbývající části porodnice oddělen. „A pro covid pozitivní ženy po porodu máme vyčleněny pokoje na gynekologii, aby se nepotkávaly s ostatními rodičkami na poporodním oddělení. I přes přísná protiepidemická opatření samozřejmě respektujeme individuální požadavky žen při vedení porodu,“ zdůraznil porodník a dodal, že zřejmě dlouho nezapomene na svou službu v posledním dni roku 2020, kdy se narodilo 17 dětí. Zcela jistě mezi nimi byla Ema, Sofie, Eliška, Tadeáš, Tobiáš nebo Matyáš. V posledním roce to jsou totiž rodiči nejčastěji volená jména dětí.

Primářka Oddělení neonatologie, které je součástí ostravského perinatologického centra, MUDr. Hana Wiedermannová připomněla, že loňský rok byl navzdory koronavirové nákaze úspěšný i pokud jde o snížení počtu dětí, vyžadujících intenzivní péči. „Zatímco v roce 2019 bylo na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno 892 dětí, v roce 2020 toto číslo kleslo na 800. Potěšitelné je i to, že obě loni narozená trojčata jsme mohli propustit poměrně brzy domů a děti velmi dobře prospívají,“ uvedla primářka Wiedermannová.

21GP1

A přímo na Štědrý den odstartoval na klinice nový projekt „FAKULTKA GANG“. Všechny děti narozené ve FN Ostrava dostanou již v porodnici dárek ve formě bavlněného body s logem projektu. „Když jsme hledali vhodný název pro náš projekt, zaměřený na nastávající maminky a jejich děti, mysleli jsme na to, aby byl milý, vtipný a zároveň nediskriminoval žádné z pohlaví. Bavlněné body pro každé u nás narozené miminko je naším prvním počinem. Další brzy rádi zveřejníme,“ uvedla vedoucí Oddělení marketingu FN Ostrava Ing. Hana Maiwaelderová.

Vedení Gynekologicko - porodnické kliniky FN Ostrava hodnotí uplynulý rok, navzdory stále se horšící koronavirové epidemii, optimisticky. Přesto, že se část personálu i při dodržování všech protiepidemických opatření koronavirem nakazila a na čas musela zůstat doma, na provoz porodnice to nemělo negativní dopad a oddělení neomezilo provoz ani na jediný den.


×
PředchozíDalší
Načítání