23.12.2020

Apoštolský administrátor Mons. Martin David daroval ve FN Ostrava rekonvalescentní plazmu

Celkem 750 mililitrů plazmy, která může pomoci v léčbě covid pozitivních pacientů v těžkém stavu, daroval také apoštolský administrátor ostravsko – opavské Mons. Mgr. Martin David. Onemocnění prodělal na konci října, a proto je právě v těchto dnech ideálním dárcem rekonvalescentní plazmy. V Krevním centru FN Ostrava potvrdil, že na odběru je poprvé v životě.

foto_biskup_darce_02

Mons. Mgr. Martin David byl na koronavirus pozitivně testován 22. října. Nemoc u něj měla lehký průběh, a po povinné karanténě v domácí izolaci se tak mohl na začátku listopadu vrátit do úřadu. Zaregistroval jsem, že se vybízejí dárci k darování krevní plazmy, tak jsem si říkal, třeba to může někomu pomoct a třeba, ale nedělám si iluze, třeba i zachránit život,“ uvedl krátce poté, co usedl do dárcovského křesla. Stejně jako u ostatních dárců, bylo i jeho 750 mililitrů odebrané plazmy rozděleno na tři části a zmraženo na mínus 30 stupňů. Pokud to bude nutné, mohou tuto plazmu lékaři už zítra aplikovat covid pozitivnímu pacientovi, který je hospitalizován ve FN Ostrava nebo v některé z nemocnic v Moravskoslezském kraji a jeho stav je vážný. MUDr. Jana Furková z Krevního centra FN Ostrava při té příležitosti připomněla kritéria, která by měl případný dárce rekonvalescentní plazmy splňovat. „Musí to být dospělý člověk, který překonal nemoc COVID - 19, má měsíc nebo minimálně tři týdny od nemoci, cítí se zdráv a splňuje všechna další kritéria pro dárcovství krve,“ doplnila.

podekovani-studntum

Mons. Mgr. Martin David vnímá své prvodárcovství i jako vánoční dárek, který pomůže. Před odchodem z Krevního centra FN Ostrava pak připustil, že pokud mu to zdravotní stav umožní, stane se i dárcem krve. A přidal i vánoční poselství. „Myslím si, že tyto vánoční svátky nám v těch omezeních ukáží, že se dají prožít daleko skromněji, jednodušeji, a že se tak můžeme vrátit k těm podstatným věcem.