Novým multifunkčním přístrojem vybavila FN Ostrava pracoviště rentgenu

Nový rentgen Ústavu radiodiagnostického FN Ostrava má ve srovnání se svým předchůdcem řadu výrazných technických předností. Ty podstatně zlepší diagnostiku, zrychlí systém nastavení před samotným vyšetřením a také automaticky upraví aplikovanou dávku, kterou pacient dostane. Nový skiaskopicko-skiagrafický přístroj s digitálním záznamem obrazu pořídila FN Ostrava díky dotaci ze státního rozpočtu.

RTG multifunkční přístroj Luminos dRF Max dokáže provádět jak skiaskopická vyšetření - tedy vyšetření vnitřního traktu pacienta, tak umožňuje pořizovat i skiagrafické snímky kostí, kloubů, svalů a také plic. A právě u tohoto orgánu se teď výrazně zlepší diagnostika. Popisování snímku plic, kdy je potřeba dobře vidět strukturu tkáně, je někdy náročnější, protože je zastiňují kosti žeber. Nový rentgen má speciální software, který umí obraz kosti potlačit a obraz plic je tak mnohem přehlednější,“ přiblížil jednu z předností MUDr. Daniel Czerný, pověřený vedením Ústavu radiodiagnostického.

RTG4

Rentgenový systém má i polohovací vyšetřovací stůl, umožňující mnohem snadnější uložení pacienta k vyšetření. „Díky funkci MAX assistance se rentgenová lampa sama nastaví do správné polohy oproti detektoru, a to jak na vyšetřovacím stole, tak i na přenosném wifi detektoru. Stačí vybrat z přednastavených orgánových funkcí. Systém je rychlý, pohyby jsou synchronizované, takže nastavení přístroje před vyšetřením trvá pár vteřin,“ přiblížila výhody nového rentgenu vedoucí laborantka Ústavu radiodiagnostického Mgr. Michaela Pomaki, MBA.

RTG1

Nový skiaskopicko – skiagrafický systém je vybaven bezdrátovými detektory, díky kterým je možné snímkovat i pacienty na lůžku. Jen se otočí o 90 stupňů sklopná stěna a lampa se nastaví na rentgenovanou část ležícího pacienta.

Součástí této zdravotnické techniky je ovládací konzole, pomocí které může snímkovat v průběhu skiaskopického vyšetření přímo lékař a odpadá tak komunikace s radiologickým asistentem v ovladovně,“ doplnil za výrobce Ing. Michal Debre.

Plně digitální RTG přístroj přispěje ke zvýšení komfortu pro pacienty z ambulantní i lůžkové péče.