Rychlé propojení mezi záchranáři a FN Ostrava zajišťuje speciální aplikace

ZCase - to je název aplikace, pomocí které jsou záchranáři propojeni s dispečery urgentního příjmu a lékaři specializovaných pracovišť jako je například kardiologie, neurologie nebo ARO. Ještě před příjezdem do FN Ostrava tak zdravotníci vědí, koho a s jakými problémy sanita přiváží. Lékaři mají také k dispozici výsledky již provedených vyšetření.

Aplikace má snadnou obsluhu. Její funkci mohou zdravotníci na Urgentním příjmu FN Ostrava sledovat nejen na počítačích, ale také na velkoplošných obrazovkách. Přehledně tak vidí nejen jméno pacienta, ale také jeho aktuální zdravotní stav. Díky zabudované GPS v sanitce mají všichni, kteří jsou k aplikaci připojeni, přesný přehled o tom, kde se auto nachází a kdy záchranka přijede do nemocnice. Na základě toho už můžeme pracovat s pacientem dříve, než dorazí k nám do nemocnice. Máme možnost svolat konziliární lékaře, informovat specializovaná pracoviště, jako je například CT, lékaři vidí i snímek EKG,“přiblížil přednosti aplikace Mgr. Michal Bijok, staniční sestra Urgentního příjmu FN Ostrava.

Pro záchranáře to ale práci navíc neznamená. Sanity Zdravotnické záchranné služby MS kraje jsou totiž vybaveny tablety, do kterých se vkládají o převáženém pacientovi všechny informace. „ZCase je zářným příkladem aplikace, která je zdarma, je nastavitelná za velmi krátkou dobu a funguje naprosto dokonale. Mezi zdravotníky si získává stále větší oblibu. Přístup do ní už mají nejen na urgentním příjmu, ale také neurologové, kardiologové nebo lékaři z angiolinky,“ vysvětlil Bc. Petr Foltýn, náměstek ředitele pro informační technologie a dodal, že ostravská fakultní nemocnice pracuje na rozšíření aplikace.

Aplikaci zCase vyvinuli v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny, a na jejím vývoji se podílela i Zdravotnická záchranná služba MS kraje. Fakultní nemocnice Ostrava ji v rámci spolupráce používá zcela zdarma.

ZCase v akci uvidíte v naší videoreportáži: https://youtu.be/4B5XS6ufFms.