12.04.2022

Chrapot není normální. Přijďte si do FN Ostrava nechat zkontrolovat hlasivky!

Tým zdravotníků Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Ostrava podpoří tradiční Světový den hlasu preventivní akcí. Foniatrická ambulance ve 2. patře Polikliniky FN Ostrava bude pro zájemce o preventivní vyšetření otevřena ve čtvrtek 14. dubna 2022 v době od 9 do 12 hodin. 

Moravskoslezský kraj patří k oblastem s vysokým výskytem zhoubných nádorových onemocnění v oblasti hlavy a krku. Lékaři Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN Ostrava připomínají, že i obyčejný a často podceňovaný chrapot trvající déle než 3 týdny, může znamenat vážný problém. „Jen na našem pracovišti ročně odhalíme 50 až 70 zhoubných nádorů v oblasti hrtanu. Ale když je zachytíme včas, je obrovská šance, že je vyléčíme s minimálním dopadem na organismus,“ připomněl přednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA a dodal, že zatímco ještě před 15 lety se preferovala u takovýchto časných nádorů radioterapie, dnes se lékaři přiklánějí spíše k operačnímu řešení. Úspěšnost v případě nádoru hlasivek je velmi vysoká, až 99 procent. „Cílené operační výkony nejen na hlasivkách, ale i na dalších částech hrtanu, provádíme endoskopicky, přes dutinu ústní, bez jakéhokoliv zásahu zvenku,“ doplnil profesor Komínek.

Hlas je stále základním komunikačním prostředkem. A je nutné jej chránit. Škodí mu kouření, nadměrná konzumace tvrdého alkoholu, ale také výrazné změny teplot. Například klimatizace by měla být nastavena na teplotu maximálně o 6 stupňů nižší, než je ve venkovním prostředí. 

 


×
PředchozíDalší
Načítání