08.04.2022

Chirurgové Centra robotické chirurgie FN Ostrava použili jako první v ČR bateriový stapler

Lékaři Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava použili jako první v České republice bateriový, elektricky poháněný stapler. Tento tradiční operační nástroj se v chirurgii používá k bezpečnému přerušení nebo spojení tkání v oblasti zažívacího traktu. Typ, který chirurgové v průběhu robotické operace použili, představuje nejnovější generaci nástroje.

Pro laika má nový stapler na prvních pohled velmi efektní design. Do odnímatelné spodní části s nabíjecí baterií, která vydrží až 100 parních sterilizací, je možné zasunout dva typy staplerů. Cirkulární a lineární. „Kompletní mechanismus toho stapleru, tedy přiblížení tkání, prošití a přerušení mezi řadami svorek, je proveden plně automatizovaně, elektricky. Takže odpadá určitá část manuální chirurgické práce a z určitého úhlu pohledu sofistikovaná technika zvyšuje i bezpečnost provedení anastomózy – tedy spojení dvou rozdělených částí střeva,“ uvedl po skončení náročného robotického operačního výkonu přednosta Chirurgické kliniky FN Ostrava doc. MUDr. Lubomír Martínek, Ph.D.

Baterií poháněný nástroj zajišťuje minimální traumatizaci tkání a automaticky, pomocí světelné signalizace dává najevo, zda výkon probíhá v pořádku. „Spokojenost je po prvním použití této novinky z mého pohledu maximální. Určitě ji budeme dále využívat u operací zhoubných nádorů na tlustém střevě a konečníku,“ dodal docent Martínek.

Robotický víceramenný operační systém Da Vinci je v ostravské fakultní nemocnici dva měsíce. V provozu je každý den a pracují s ním urologové, gynekologové a chirurgové.

Podívejte se i na video přímo z operace: https://youtu.be/ktE8x46wUv0 .