19.04.2022

Úrazům dětí se dá zabránit. Začíná šestidenní společná preventivní akce Stane se to ve vteřině

Lékaři, policisté, záchranáři, strážníci, hasiči, odborníci na bezpečnou dopravu, vrcholoví sportovci. Ti všichni se připojili ke společnému preventivnímu projektu Fakultní nemocnice Ostrava a Avion Shopping Parku Ostrava s názvem Stane se to ve vteřině. V areálu nákupního centra ve dnech 19. až 24. dubna 2022 poradí, jak předcházet úrazům dětí a jak nejlépe jim poskytnut první pomoc. Dopolední program je určený především žákům základních škol MS kraje, odpolední část pak rodičům s dětmi.

Nástup teplých dnů a zejména absence pohybu u dětí se na narůstajícím počtu dětských úrazů výrazně podílejí. „K myšlence uspořádat preventivní akci pro školy i širokou veřejnost nás přivedly případy, se kterými jsme se potkávali v našem Centru dětské traumatologie a chirurgie. Viděli jsme, že mnohým z nich se dalo předejít, kdyby se více myslelo na prevenci,“ uvedl iniciátor a zároveň odborný garant akce doc.et doc. MUDr. Petr Vávra, Ph.D., náměstek ředitele pro vědu, výzkum a výuku FN Ostrava. Do organizace téměř týdenního preventivního maratonu se zapojily nejen všechny záchranářské složky, ale také vedení nákupní galerie Avion Shopping parku Ostrava. „Když nás vedení Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava oslovilo s žádostí o spolupráci na osvětovém projektu s cílem zvýšit povědomí o prevenci dětských úrazů, neváhali jsme,” uvádí ředitelka Avion Shopping Parku Zuzana Pilipčincová a doplnila: „Společně s IKEA dlouhodobě vytváříme lepší každodenní život s důrazem na zdraví a bezpečnost každého z nás. Vážíme si proto, že jsme se mohli stát partnerem této akce a aktivně pomáhat rodičům a dětem předcházet jejich úrazům.“

Praktické rady a doporučení poskytnou v průběhu akce lékaři FN Ostrava i zástupci Zdravotnické záchranné služby MSK, kteří se zraněnými dětmi přicházejí do kontaktu nejčastěji. Na co je dobré nezapomenout při hře a dalších aktivitách připomenou dětem zástupci Policie ČR, Městské Policie Ostrava a Hasičského záchranného sboru MSK, stejně jako další odborníci z oblasti bezpečnosti silničního provozu, kteří spolupracují s Nadačním fondem Kolečko. Ten pravidelně podporuje Centra dětské traumatologie, kterých je v České republice, včetně FN Ostrava 8. „Cílem našeho preventivního projektu, který jsme v roce 2010 rozjeli díky velkorysé podpoře společnosti EUROVIA CS, a.s., je to, aby se děti dokázaly orientovat v silničním provozu, osvojily si modely správného chování a nedělaly chyby,“ uvedla ředitelka fondu Linda Jandová.

Na jednom ze stanovišť budou na děti a jejich rodiče čekat studenti Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Ostrava,“ doplnila obsah celodenního programu Mgr. Hana Horelová, vrchní sestra Chirurgické kliniky FN Ostrava, která je hlavní organizátorkou akce. Jednotlivá edukační stanoviště budou propojena naučně zábavnou Stezkou prevence dětských úrazů. Kdo se do ní zapojí, může vyhrát dětské trekové kolo nebo poukázky na nákup sportovního vybavení.

Mediálně akci podpořila Česká televize TS Ostrava.

Fakultní nemocnice Ostrava otevřela v létě roku 2020 lůžkové Centrum dětské traumatologie a chirurgie. Děti i jejich doprovod tam mají k dispozici 24 lůžek. Loni zde hospitalizovali celkem 1 130 dětí, z toho 450 z důvodu úrazu.