14.02.2024

Naléhavá výzva Krevního centra FN Ostrava: Naše zásoby rychle klesají, voláme SOS. Na skupině nezáleží, potřebujeme všechny!

Během uplynulých dnů došlo k razantnímu snížení zásob krve. Krevní centrum FN Ostrava proto žádá všechny pravidelné dárce, ale i ty, kteří se k tomuto kroku ještě neodhodlali, aby přišli darovat krev. Prvodárci mohou přijít bez objednání. Ti, kteří už registrovanými dárci jsou, si mohou konkrétní den a čas odběru zarezervovat na bezplatné lince 800 260 004, nebo přes e-mailovou adresu krevni.centrum@fno.cz, anebo prostřednictvím online objednávkového systému na https://kceobj.fno.cz.

Potřebujeme všechny krevní skupiny. „K dispozici máme 450 vaků s krví. Potřebujeme jich ale ideálně o dvě stě více. V pohotovostních lednicích jsou aktuálně jen 4 vaky s krví 0 RhD negativní, kterou mohou lékaři použít pro kteréhokoliv pacienta. Běžně jich mají 8,“ přiblížil aktuální situaci zástupce primáře Krevního centra FN Ostrava MUDr. Martin Kořístka a dodal pro představu ještě jedno číslo: „Denně vydáváme průměrně 70 jednotek krve, ale například včera od nás odešlo 110.“ Enormní spotřeba krve souvisí zejména s náročnými operacemi a kontinuálními požadavky lůžkových oddělení jako jsou zejména Kardiochirurgické centrum, Klinika hematoonkologie a Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Svoji roli v tomto zimním období sehrává i zvýšený výskyt infekčních onemocnění v populaci, a samozřejmě i v té dárcovské.

Výzva primářky Krevního centra

Nově poskytujeme našim dárcům krve i 10 % slevu na veškerý sortiment volně prodejného zboží v naší nemocniční lékárně.