02.02.2024

Stavbaři odřezali v rámci rekonstrukce a zateplení lůžkového pavilonu nemocnice poslední balkón

Dálkově ovládaný brusný kotouč o průměru jeden metr odřezal symbolicky poslední lednový den i poslední z celkem 340 balkónů lůžkového pavilonu FN Ostrava. Byly v nevyhovujícím technickém stavu a v rámci rekonstrukčních prací, které mají snížit energetickou náročnost budovy, bylo nutné je všechny odstranit.

Likvidace balkónů byla podle stavbyvedoucího Ing. Adama Bajzíka z firmy BDSTAV Morava s.r.o. - OHLA ŽS, a.s. technicky náročná z několika důvodů: „Každý balkón vážil okolo 4 tun a k jeho odřezání se používaly speciální kotouče. Někdy ale bylo nutné použít i ruční bourací kladivo. Samotné balkóny bylo potřeba před vlastním odřezáním bezpečně zajistit stojkami a připravit je k následnému transportu jeřábem.“

Balkóny, jejichž délka byla v součtu přes 1 kilometr a celková váha téměř 500 tun, pak nákladní auta odvážela do drtičky, která z něj vyrobila betonový recyklát. Teď začnou řemeslníci fasádu západní stěny vyrovnávat a zateplovat minerální vatou.

Součástí projektu je nejen zateplení fasády a výměna všech více než 500 oken, ale také instalace zcela nové vzduchotechniky. Hospitalizovaným pacientům i ošetřujícímu personálu zajistí tepelný komfort v průběhu celého roku. „Zajišťovat ho bude systém dvou strojoven. Ta nasávací, která vhání vzduch dovnitř, předchladí ho a zvlhčí, je umístěna v podzemním podlaží. A ta, která ho odvede ven, je v úrovni střechy. V systému větrání a chlazení jsou dále ve všech lůžkových pokojích umístěny indukční chladící jednotky a v dalších místnostech klimatizační jednotky pro přímé chlazení. Celý systém tak zajistí přívod čerstvého vzduchu i chlazení prakticky pro celou budovu,“ přibližuje systém vzduchotechniky projektant rekonstrukce Ing. Pavel Faja z Atelieru – Simona Group.

Stavba v hodnotě 448 milionů korun, z nichž více než polovinu pokryjí státní a evropské dotace, by měla být hotova v první polovině tohoto roku.

Odřezání posledního balkónu je zachyceno i na videu : https://youtu.be/gNHwvZlf7uI.


×
PředchozíDalší
Načítání