22.01.2024

Lékařskou pohotovostní službu pro děti a dorost ve FN Ostrava loni vyhledalo přes 10 tisíc dětí

Ambulance lékařské pohotovostní služby pro děti a dorost a také Ambulance praktického lékaře pro děti a dorost má ve FN Ostrava za sebou první rok existence. V obou ambulancích se podařilo zabezpečit plynulý provoz, na pohotovosti ošetřit 10 000 dětí a pro 1 000 zaregistrovaných dětí zajistit pravidelnou pediatrickou péči.

Původní organizace poskytování pohotovostní služby pro děti a dorost se totiž výrazně změnila od 1. ledna roku 2023. Nově ji začala garantovat FN Ostrava, a to v pracovních dnech od 16:00 do 22:00 hodin a o víkendech od 8:00 do 22:00 hodin. „Do systému se zapojilo 20 zkušených pediatrů z primární i nemocniční péče, kteří ošetřili přesně 10 022 dětí. Dominovala onemocnění dýchacích cest, bolesti břicha a onemocnění střevního traktu, kožní a oční problémy,“ přibližuje rok fungující novinku doc. MUDr. Jan Pavlíček, Ph.D., MHA, přednosta Kliniky dětského lékařství FNO a LF OU a dodává: „Po 22. hodině zajišťují péči lékaři, kteří mají noční službu na lůžkových odděleních všech tří ostravských nemocnic. Počet nočních ošetření u nás na klinice kolísá, maxima jsou 5 až 6 dětí, některé z nich pak následně vyžadují hospitalizaci.“ Lékařskou pohotovostní službu pro děti a dorost bude FN Ostrava na základě smlouvy s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje provozovat ještě minimálně v příštích dvou letech.

Od loňského ledna je součástí Kliniky dětského lékařství také Ambulance praktického lékaře pro děti a dorost. „Zaregistrovali jsme tisíc dětí od narození do adolescentního věku. V 75 procentech jde o děti z Ukrajiny, zbývající čtvrtinu tvoří děti z regionu, ale pravidelně pečujeme i o děti například z Indie, Filipín, Egypta, Číny nebo Moldávie,“ přibližuje první rok provozu lékařka ambulance MUDr. Eva Pavlíčková a dodává, že standardně ošetřují i děti, které nejsou nikde registrovány a potřebují akutní lékařskou pomoc. Případnou jazykovou bariéru pomáhá zvládat i tlumočnice, která je v ordinačních hodinách osobně přítomna. Rozjezd této ambulance podpořil třemi a půl miliony korun i Dětský fond OSN UNICEF.