10.01.2024

Ústav soudního lékařství FN Ostrava získal prestižní ocenění

Policejní prezidium České republiky ocenilo Ústav soudního lékařství FN Ostrava (ÚSL) za podílení se na vyšetřování trestné činnosti. Přednosta ÚSL MUDr. Petr Handlos, Ph.D. převzal bronzovou plaketu náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování.

Toto ocenění každoročně získá pouze jedna organizace nebo osoba z civilního sektoru, která se podílí na vyšetřování násilné trestné činnosti. Jedná se o nejvyšší vyznamenání v rámci kriminální policie. „Velmi si toho vážím. Vnímám to jako ocenění pro celý náš kolektiv,“ uvádí přednosta ústavu Handlos.

V případě potřeby soudní lékaři z ÚSL zajišťují pro policii v Moravskoslezském kraji prohlídky těl osob, které zemřely mimo zdravotnická zařízení. Službu pro policii zajišťují 24 hodin denně. „Nejčastěji vyjíždíme k násilným trestným činům (zabití, vraždy), ale může se jednat i o zemřelé v pokročilém posmrtném rozkladu, úmrtí za nejasných okolností anebo vícečetná úmrtí,“ říká přednosta Handlos.

Prohlídky těl zemřelých ÚSL pro policii zajišťuje a organizuje zhruba od roku 2017. Podílejí se na nich tři lékaři. Když kriminalisté požádají o spolupráci, do hodiny přijedou na místo nálezu: „Pokud nám policie ve dne či v noci zavolá, tak dle našich osobních možností jeden z nás je vždy připraven vyrazit na místo činu. Vyjížděli jsme už na různá místa. Často se dostaneme například do hor. Několikrát jsem byl na prohlídce těla, ke kterému jsme jeli na lodi. Mezi případy jsou bohužel i velmi smutné věci – třeba úmrtí dětí,“ uzavírá doktor Handlos.


×
PředchozíDalší
Načítání