19.01.2024

Lékaři FN Ostrava testovali polárníky, které čeká expedice na Antarktidě

Polárníky, kteří koncem ledna odcestují na Antarktidu, testovali lékaři FN Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Cílem bylo zjistit, jestli jsou před odletem na náročnou expedici v dostatečně dobré kondici. Výsledky se zároveň stanou součástí dlouhodobého výzkumu, zkoumajícího vliv antarktického prostředí na fyziologické funkce lidského organismu.

Ostravští lékaři komplexní vyšetření polárníků a vědeckou aktivitu navrhli vedení Českého antarktického výzkumného programu pod záštitou Masarykovy univerzitě v Brně, která výpravu organizuje. Členové expedice se stejně jako v minulých dvou letech podrobí testování před odletem na nejjižnější kontinent světa, během pobytu na něm, a pak i po návratu. „U členů expedice podrobně vyšetřujeme několik fyziologických parametrů zaměřených na adaptaci lidského organismu v polárních podmínkách. Ve sportovní laboratoři máme k dispozici moderní zázemí včetně magnetické rezonance. Dále pomocí bioimpedance a denzitometrie měříme poměr tuku, vody, hmotnost svalů a kostí. Vyšetření na přístroji Finapres určuje přizpůsobení těla na zátěž,“ komentuje MUDr. Filip Haiduk z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) FN Ostrava a LF OU, který výzkum provádí v rámci své doktorandské práce. Začal před dvěma lety, když se výpravy na Antarktidu sám zúčastnil jako expediční lékař. Komplexním vyšetřením během tří let projde celkem 32 polárníků.

Lékaři už znají některé průběžné výsledky výzkumu. Zabývali se třeba tím, jak na polárníky působí stres při pobytu na nejméně obydleném kontinentu světa. „Nejvíce dat zatím máme z první expedice, která se uskutečnila v roce 2022. Zdá se, že tehdejší skupina se rozdělila na dvě podskupiny. Jedna z nich byla velmi nervózní během cestování, na Antarktidě se ale uklidnila. Druhá skupinka tří nebo čtyři lidí to měla přesně naopak. U jednoho jedince se dá říct, že vše zvládal v pohodě,“ hodnotí MUDr. Bc. Eva Závodná, Ph.D., z Ústavu fyziologie a patofyziologie LF OU.

Testování proběhlo v City Campusu Ostravské univerzity, a to konkrétně na Katedře studií lidského pohybu. Zúčastnil se ho i devětapadesátiletý František Vorel z jihomoravského Kyjova. Na Antarktidu odcestuje už pošesté jako technik celé výpravy. „Myslím si, že předexpediční vyšetření je velmi důležité. Je skvělé, že si člověk takto zkontroluje, jak je na tom fyzicky a v jaké je kondici,“ pochvaluje si.

Na Antarktidě se kromě fyziologického výzkumu z pohledu medicíny budou zkoumat i další věci. „Lékař celé výpravy bude na místě polárníkům dělat stěry z nosohltanu. Jde o mykologický výzkum, kde budeme zjišťovat výskyt různých vláknitých hub v prostředí stanice. Letošní novinkou pak bude farmaceutický výzkum. Budeme sledovat, jak se mění kvalita léků, které přemrzají ve skříních na stanici. Chceme zjistit, zdali léky nemění své vlastnosti a nedochází k narušení jejich struktury,“ doplňuje doc. MUDr. Jan Máca, Ph.D., zástupce přednosty KARIM FN Ostrava pro vědecko-výzkumnou činnost a garant Patologické fyziologie při LF OU.

Na Antarktidě byl jako expediční lékař s loňskou výpravou. „Možnosti podílet se na antarktickém výzkumu na polární stanici Johanna Gregora Mendela, která se nachází na ostrově Jamese Rosse, si velmi cením. S vedením výzkumného programu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity jsme v neustálém kontaktu a doufáme v další pokračování vzájemné spolupráce,“ uzavírá docent Máca.


×
PředchozíDalší
Načítání