FN Ostrava pořádala největší středoevropský kongres intenzivní medicíny
Tři stovky přednášek, odborných workshopů a panelových diskuzí nabídl více než dvěma tisícům odborníků z celého světa největší středoevropský kongres intenzivní medicíny Colours of Sepsis. Jeho už 26. ročník se konal tradičně v Clarion Congress Hotelu Ostrava.
Organizátoři této vzdělávací akce potvrdili, že zájem o účast vysoce překročil kapacitní možnosti kongresového centra. „Mám velkou radost, že přibylo panelových diskusí s odborníky, což má obrovský význam, protože lidé, kteří se chtějí něco naučit, vidí doslova do kuchyně odborníků, kteří stojí nejvýš,“ uvedl jeden ze zakladatelů kongresu a garant odborného programu MUDr. Roman Kula z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FNO a LF OU (KARIM) a dodal, že řada přednášejících přijela z mimoevropských zemí. Součástí kongresu, který probíhá najednou v 6 sálech, jsou také konference s názvem Aktuality v dětské intenzivní péči nebo Postgraduální kurz sester. „Snažíme se do programů zařazovat workshopy postavené na praktických zkušenostech z praxe. O ty je tradičně obrovský zájem. Všech 600 míst, které máme v sále k dispozici, bylo obsazeno do posledního místa,“ přiblížila 11. ročník vyhledávané akce členka vědeckého výboru kongresu PhDr. Renáta Zoubková, Ph.D., vrchní sestra KARIM. A samostatný celodenní program měli i mladí intenzivisté. Jeden z jeho organizátorů z KARIM MUDr. Vojtěch Vodička, MBA, přiblížil průběh už 6. ročníku této stále prestižnější akce: „Kvalita přednášek se posouvá výrazně nahoru a doufám, že se doktor Kula nebude zlobit, když řeknu, že se řada těch přednášek začíná blížit té „velké“ Sepsi, respektive dosahuje té kvality.“
V polovině kongresu vždy bývá na programu jeho slavnostní zahájení za účasti rektora Ostravské univerzity, děkana lékařské fakulty, ředitele fakultní nemocnice a hosta, který není z oblasti zdravotnictví. Letos to byla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Ing. Dana Drábová, dr. h. c. mult. „Je třeba, aby zejména lidé ze zdravotnické záchranné služby měli povědomí o tom, jak se případně ke kontaminovanému a zároveň k člověku s těžkým traumatem chovat. A že jakákoliv kontaminace není pro toho, kdo ošetřuje a snaží se toho člověka zachránit, ohrožující,“ uvedla mimo jiné v rozhovoru před svojí oficiální přednáškou s názvem Jaderné technologie ve službách člověka.
Pořádání tohoto největšího středoevropského setkání odborníků na intenzivní medicínu vyzdvihl ve svém projevu také ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA. „Chtěl bych organizátorům akce, která má jméno daleko za hranicemi regionu, upřímně poděkovat. A jsem rád, že jsem v programu viděl i jména našich lékařů, kteří se už na startu své kariéry zajímají i o přednáškovou a vědeckou činnost.“
Podívejte se i na zajímavé video z akce: https://youtu.be/DC0pcAUduOI.