07.02.2024

Transplantační centrum FN Ostrava loni provedlo historicky nejvíce odběrů orgánů

Tým Transplantačního centra FN Ostrava loni provedl 33 odběrů orgánů od zemřelých dárců s prokázanou nevratnou ztrátou funkce celého mozku a nevratnou zástavou krevního oběhu. A to je nejvíce za jeho jednatřicetiletou historii. Centrum se tak v počtu provedených výkonů na milion obyvatel zařadilo na 2. místo v České republice.

Lékaři centra odebrali a odeslali k transplantaci 11 srdcí, dalších 17 bylo odebráno k přípravě chlopenních alotransplantátů. V 19 případech byla odebrána a transplantována játra, plíce v 7 případech. Samostatnou kapitolou jsou ledviny. Tento párový orgán se totiž ve FN Ostrava nejen odebírá, ale také jako jediný i transplantuje. Průměrná čekací doba na vhodného dárce se teď pohybuje okolo šesti měsíců. „V roce 2023 jsme provedli 51 transplantací ledvin, což je nejvíce za uplynulých 20 let. Ve dvou případech se jednalo o transplantace příbuzenské. Odběry provádíme výhradně laparoskopicky,“ přiblížil provoz centra jeho primář MUDr. Pavel Havránek, MBA. Poslední příbuzenská transplantace proběhla v listopadu. Nový orgán získal 37letý muž od své matky. „Když jsem se dozvěděla, že jsem vhodnou dárkyní, neváhala jsem ani chvíli. Po operaci jsem se cítila asi dva týdny unavená, ale teď už žádné potíže nemám. A největší radost mám samozřejmě z pozitivní změny zdravotního stavu syna.“ 

Průměrný věk pacientů transplantovaných ve FN Ostrava v roce 2023 byl 57 let. Primář Havránek dále připomněl, že potenciální dárci z jiných nemocnic v kraji mohou být k diagnostice smrti mozku do FN Ostrava převezeni. U potenciálních dárců s prokázáním nevratné zástavy krevního oběhu může do příslušné nemocnice vyjet odběrový tým a být plně k dispozici. „Na telefonním čísle 603 882 709 je vždy jeden ze 4 odběrových koordinátorů, který dá podle jasně stanovených pravidel v co nejkratším čase dohromady tým, nutný jak k diagnostice smrti potencionálního dárce, tak pro odběr nebo transplantaci,“ vysvětlila PhDr. Dana Streitová, Ph.D., jedna z koordinátorek Transplantačního centra. V týmu je 7 operatérů a dále jsou zapojeni i zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, Neurologické kliniky, Ústavu radiodiagnostického, Kliniky nukleární medicíny, Krevního centra i Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky.

V roce 2023 bylo ve všech sedmi transplantačních centrech ČR diagnostikováno a následně indikováno k odběru orgánů celkem 299 zemřelých dárců. A uskutečnilo se rovněž 36 odběrů ledvin a 8 odběrů části jater od žijících dárců.


×
PředchozíDalší
Načítání