Děti se nejčastěji zraní při dopravních nehodách nebo při nejrůznějších pádech
I když podle celostátní statistiky množství vážných úrazů ohrožujících zdraví či dokonce život dětí stále ubývá, statistické údaje Urgentního příjmu Fakultní nemocnice Ostrava a traumatologických ambulancí Oddělení centrálního příjmu tohoto zdravotnického zařízení svědčí o tom, že přinejmenším o prázdninách, v průběhu července a srpna, úrazů příliš neubývá.
„Na urgentním příjmu jsme letos v červenci ošetřili 20 dětí s vážnými úrazy, v srpnu jich bylo 14. Tyto údaje jsou srovnatelné se stejným obdobím loňského roku, kdy bylo v každém z prázdninových měsíců ošetřeno 15 dětí s vážným úrazem," konstatuje MUDr. Stanislav Jelen, primář Oddělení centrálního příjmu FNO, a doplňuje, že celkový součet závažných úrazů dětí a dospělých představoval za letošní červenec a srpen 222, loni to bylo 220.
„V traumatologických ambulancích Oddělení centrálního příjmu bylo za červenec a srpen ošetřeno celkem 5126 pacientů. Z toho bylo 2625 čerstvých úrazů," pokračuje MUDr. Jelen s tím, že z uvedeného počtu pacientů s úrazy bylo 681 dětí. „Ve stejném období loňského roku bylo s úrazy ošetřeno 630 dětí – tedy o více než 50 méně," dodává MUDr. Jelen, podle jehož slov ošetří více dětských úrazů mimo jiné i proto, že stále více nemocnic v okolí posílá do naší nemocnice dětské pacienty i s takovými zraněními, s nimiž si dříve poradily. „Rodiče často vyžadují ošetření svých dětí přímo ve Fakultní nemocnici – díky věhlasu Kliniky úrazové chirurgie a existenci dětského traumacentra, jehož spádová oblast přesahuje Moravskoslezský kraj a sahá až na Olomoucko a Zlínsko."
U vážných dětských úrazů jsou druhou nejčastější příčinou po autonehodách pády, a to ze střech, žebříků či z oken domů. Velký počet dětí bývá rovněž zraněn při sportu a také při radovánkách na trampolínách, kde rodiče často podceňují fakt, že jsou určeny pouze pro jedno dítě, nikoliv pro celou skupinku.
Nicméně je pozitivní, že rodiče se stále intenzivněji soustřeďují na prevenci a využívají pro děti různé pasivní ochranné prvky jak při jízdě v autě, tak i při cyklistice a dalších aktivitách.
Je to patrné z toho, že přestože polovina těžkých úrazů dětí stále souvisí s dopravními nehodami, z vyšetřování nehod podle policistů vyplývá, že jen u sedmi procent těžce zraněných dětí jejich rodiče plně nevyužili všechny pasivní ochranné prvky, především autosedačku. Svůj podíl na tom má i aktivita kliniky úrazové chirurgie, zaměřená na prevenci dětských úrazů. Doufáme, že tento trend bude nadále pokračovat.