30.10.2017

Den urologické prevence

To, že nemoc neprovázejí příznaky, neznamená, že neexistuje!
Den urologické prevence ve Fakultní nemocnici Ostrava

Fakultní nemocnice Ostrava je partnerem Dne urologické prevence, který ve středu 1. listopadu pořádá v několika městech Moravskoslezského kraje Nadační fond Pavla Novotného ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra ČR. V ten den totiž začíná Movember – měsíc mužské solidarity zaměřený na zvyšování povědomí o zdraví mužů a zejména na prevenci typicky mužského onemocnění, jímž je rakovina prostaty. Na půdě fakultní nemocnice se Den urologické prevence uskuteční 1. listopadu v prostorách urologické ambulance ve 4. patře polikliniky, a to od 8 do 14 hodin. „Chceme vyšetřit muže i ženy, protože tato akce není zacílena jen na muže," ujímá se slova doc. MUDr. Jan Krhut, Ph.D., přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. „Zveme všechny, kteří mají zájem zjistit, zda nemají urologický nádor. V naší ambulanci bude vyhrazen dostatečný prostor na to, abychom se mohli věnovat všem pacientům, kteří budou mít zájem o preventivní vyšetření. Pokud u někoho z nich budeme mít byť jen stín podezření, že by se mohlo jednat o onkologické onemocnění, dohodneme se na dalším postupu postaveném na standardním vyšetřovacím režimu." Docent Krhut upozorňuje na záludnost urologických onkologických onemocnění, která často probíhají velice skrytě. „Pacient nemá šanci toto onemocnění v raných fázích odhalit. Přitom právě diagnostikování v časném stadiu této nemoci je jedním z hlavních předpokladů k jejímu vyléčení. Právě proto neustále akcentujeme nutnost preventivních prohlídek, protože jen díky nim můžeme onemocnění odhalit včas. Příznaky se totiž začínají objevovat až v pokročilém stadiu onemocnění. Výjimkou je karcinom varlete, což je onkologické onemocnění, které se velmi často týká mladých mužů. Tento karcinom se projeví hmatným zduřením varlete, takže většina pacientů je schopna si jej nahmatat. Další známkou, která musí být považována za příznak onkologického urologického onemocnění do té doby, dokud není prokázán opak, je přítomnost krve v moči. To jsou dvě nepřehlédnutelné známky, podle nichž je pacient schopen poznat, že se v jeho urologickém traktu děje něco nepatřičného."

• V loňském roce byl Den urologické prevence pořádán poprvé a na čtyřech místech regionu se ho zúčastnilo dvě stě občanů. Patnácti z nich bylo diagnostikováno počáteční závažné onemocnění. Letos se akce koná v sedmi nemocnicích, z toho tři jsou Ostravě.

• Rakovina prostaty tvoří 16 procent všech nádorových onemocnění a je nejčastějším zhoubným nádorem mužů. Ročně tímto nádorem onemocní téměř 7 tisíc mužů, což je třikrát více než před 20 lety. Ročně zemře na rakovinu prostaty 1 348 mužů. Rakovina prostaty se v časném stadiu obvykle neprojevuje žádnými obtížemi.