Biologická léčba na migrénu u většiny pacientů FN Ostrava zabrala

Certifikované centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy, které je součástí Neurologické kliniky FN Ostrava, nabízí od loňského května i biologickou léčbu. A jak ukázaly první výsledky, z 65 pacientů trpících migrénou a léčených déle než 3 měsíce, nevyhovovala léčba jen šesti.

U pacientů, kteří měli migrény 4x v měsíci, se bolest ztratila buď úplně, anebo se zredukovala na 1 migrenózní den,“ uvádí MUDr. Petra Migaĺová, lékařka Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. A její slova potvrdila i jedna z úspěšně léčených pacientek, 36letá paní Hana. „Začala jsem znovu žít, ze svých 10 migrén měsíčně jsem se dostala na 2. Často byly ty bolesti tak silné, že jsem celý den prospala a nebyla jsem schopna jít ani do práce. Naprosto se mi změnila kvalita života,“ uvedla při své březnové kontrole v ambulanci.

IMG_2036_zmens

Archiv FN Ostrava

Biologickou léčbu může dostat pacient, který má déle než čtvrt roku zdokumentované 4 a více migrenózních záchvatů v měsíci a nezabírají mu profylaktické léky (antiepileptika, antidepresiva, betablokátory). Zároveň musí doložit i Deník pacienta, do kterého zapisuje průběh a projevy bolestí hlavy. Čím dříve se léčba nasadí, tím rychleji se podaří nemoc dostat pod kontrolu. U pacientů s chronickou migrénou, kteří už mají více než 15 dní za měsíc bolesti hlavy a s těmito bolestmi bojují často i desítky let, nemusí být redukce počtu ataků tak výrazná. „Ale máme i pacienty, kteří se z 20 migrénových dnů v měsíci dostali na 5 a kvalitu života pokládají za naprosto zlepšenou,“ doplnila doktorka Migaĺová.

cert-nk

Migréna trápí kolem 1,2 milionu obyvatel České republiky. Z 55 % se na jejím vzniku podílí genetika a několik spouštěcích faktorů jako jsou únava, stres, ale i hormonální změny, které způsobí pokles mozkového prokrvení. Převažuje u žen, objevuje se s příchodem první menstruace a často končí s příchodem menopauzy. U některých nemocných ale přetrvává až do vysokého věku. V České republice je aktuálně okolo 30 pracovišť, která se na léčbu bolestí hlavy zaměřují. V Moravskoslezském kraji jsou 2.

Naše certifikované centrum patří k zakládajícím v republice, a tudíž i nejdéle fungujícím. Máme pacienty dvacetileté, ale i ty, kteří k nám chodí už od 90. let minulého století. Biologická léčba je obrovským posunem při řešení tohoto problému. Za necelý rok, kdy ji můžeme našim pacientům podávat, je to jejich zlepšení zdravotního stavu skutečně obrovské,“ uvedl doc. MUDr. Michal Bar, Ph.D., FESO, přednosta Neurologické kliniky FN Ostrava a koordinátor Certifikovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy.