03.05.2019

Výjimečný projekt Kavárna života na Klinice Hematoonkologie FNO slaví rok fungování

Přesně před rokem Fakultní nemocnice v Ostravě zahájila provoz kavárny, která je určena pro pacienty Kliniky hematoonkologie FNO.

Obsluhuje v ní  8  dobrovolníků z Nadačního fondu Petra Novotného. V převážné většině jsou to ženy ve středním věku, které mají s onkologickou diagnózou osobní zkušenost. Za pultem, který je součástí čekárny hematoonkologických ambulancí a stacionáře jsou každý pracovní den dopoledne. “Pacienti nám potvrzují, že kromě dobré kávy si cení hlavně úsměvů, vstřícnosti a ochoty si popovídat“. Přibližuje přednosti Kavárny života koordinátorka dobrovolníků Nadačního fondu Pavla Novotného Bc. Jana Camfrlová, DiS.

Za rok fungování kavárny se dobrovolníci věnovali osmi tisícům pacientům, kteří čekají na ambulantní vyšetření, ale i těm, kteří podstupují chemoterapii ve stacionáři.

Slavnostního dopoledne se účastnil také přednosta Kliniky hematoonkologie prof. MUDr. Roman Hájek, CSc.

„Těch drobných pozitivních věcí není nikdy dost a pokud je budeme moci pro pacienty dělat, tak je budeme dělat v ještě větší míře. Rádi bychom například otevřeli atrium, kde by si pacienti i s návštěvami mohli příjemně posedět.“

{gallery}novinkytz/kavarna{/gallery}

Vrchní sestra Kliniky Hematoonkoligie Mgr. Kateřina Hašová vnímá otevření kavárny jako další krok pro příjemnější pobyt pacientů na klinice. „ Každý den, kdy je kavárna otevřená můžeme vnímat pozitivní atmosféru života kavárny. Pacienti se cítí velmi příjemně, čekání nevnímají tak negativně a k tomu přidejme ještě milé tváře a nadšení dobrovolníků. Těm patří obrovský dík, neboť tuto aktivitu provádějí zdarma ve svém volném čase“, popsala fungování kavárny Mgr. Kateřina Hášová.

Každý měsíc v kavárně spotřebují asi 20 kilogramů kávy, které Fakultní nemocnici Ostrava bezplatně dodává pražírna z Vítkova La Boheme Café.

Kavárna života navazuje na dva roky fungující projekt  lůžkového oddělení Hematoonkologické kliniky. Za hospitalizovanými pacienty tam dobrovolníci z Nadačního fondu Pavla Novotného docházejí pravidelně třikrát týdně. A mnozí se s nimi po propuštění domů loučí  slovy -  na viděnou v Kavárně života. FN Ostrava je jediným zdravotnickým zařízením v Moravskoslezském kraji, které takovou bezplatnou službu ambulantním pacientům nabízí.