Endometriózu léčí s úspěchem gynekologové ve FN Ostrava

Až každá desátá žena v Česku trpí endometriózou. Onemocněním, při kterém se buňky ze sliznice dělohy dostávají mimo ni a způsobují bolestivou menstruaci, problémy s vyprazdňováním, bolesti v podbřišku nebo mají na svědomí neschopnost otěhotnět. Tyto ženy jsou pak často upoutány v bolestech na lůžku a strádají nejen tělesně, ale zásadně také psychicky. Stále více pacientek se proto obrací na lékaře Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava, kteří s velkými úspěchy endometriózu léčí.  Díky tomu pak mnoho žen začíná doslova nový - bezbolestný - život.

„V roce 2019 jsme toto onemocnění diagnostikovali 210 pacientkám a více než 40 z nich jsme provedli operaci, která jim značně pozitivně změnila život,“ říká odborník na endometriózu MUDr. Jan Kümmel z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava.

Jednou z úspěšně vyléčených pacientek této kliniky je i Jana Kocurová z Karvinska. Její problémy začaly po druhém porodu, kdy musela na operaci, při které jí byla odstraněna děloha. „Bolesti se pak stupňovaly, zejména při vyprazdňování, kdy jsem úplně brečela bolestí. Nikdy jsem nevěděla, kdy ta bolest přijde. Zůstávala jsem doma, bez práce, nechtěla jsem ani mezi lidi,“ svěřuje se paní Kocurová. Dlouho vůbec netušila, že její bolesti způsobuje právě endometrióza.

tz-endometrioza

Naštěstí se kvůli jiným gynekologickým obtížím dostala do péče lékařů Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava. „Pacientka byla v dezolátním stavu, a to jak psychickém, tak sociálním a zdravotním. Ten nález byl veliký a od počátku to směřovalo k operaci,“ popisuje tehdejší stav doktor Kümmel.

Operaci však zpočátku paní Jana odmítala. Postupně tedy prošla hormonální léčbou, která ale zabrala jen na krátkou dobu. Nakonec byla operace nevyhnutelná. „Tou rozsáhlou operací, včetně operace střeva, jsme endometriózu odstranili bez nějakých větších nežádoucích účinků a bez komplikací,“ vrací se k zákroku doktor Kümmel.

V současné době není možné endometriózu plně vyléčit. Díky různým metodám léčby však je možné zmírnit bolesti, chirurgicky odstranit endometriózní ložiska, zabránit návratu příznaků a rovněž zachovat plodnost. A jak dodává paní Kocurová, i výrazně zlepšit pohled na svět: „Tím, že nemám bolesti, už mě to tak nějak i nakoplo, psychika je mnohem lepší, sebevědomí je větší.“