17.09.2020

Ve Stanu proti melanomu i letos preventivně vyšetří znaménka

Stan proti melanomu bude letos už počtrnácté připraven přivítat zájemce o preventivní vyšetření znamének a útvarů na kůži. Akce se uskuteční 22. září v Ostravě v Avion Shopping Parku od 10 do 18 hodin. Letošní vyšetřovací a preventivní akce probíhá pod mottem „Kožní nádory v době COVIDu“ a chce upozornit na skutečnost, že se lidé během pandemie z důvodu strachu z nákazy vyhýbali preventivním vyšetřením u kožních lékařů.

„To se projevilo i na statistice, kterou jsme provedli na našem pracovišti během července a srpna 2020. Významně stoupl počet rizikových melanomů s tloušťkou nad 4 mm. Ten tvořil minulý rok 9 % našich pacientů, zatímco ve srovnatelném období letošního roku jsme ho zaznamenali u 21 % nemocných. Pacienti s pokročilejším melanomem se tak přesunuli ze skupiny, ve které se dožívá 10 let 96% nemocných, do skupiny, ve které je to jen 62%,“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a zároveň předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP, z.s., který preventivní akci založil.

Tým lékařů dermatologického oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě pod vedením primářky MUDr. Yvetty Vantuchové, Ph.D., se podílí na Stanu proti melanomu od samého jejího počátku. Cílem této akce je upozornit  na nebezpečnost  pigmentových ložisek na kůži, ze kterých může vzniknout jeden z nejagresivnějších nádorů - melanom, u něhož velikost již několika milimetrů znamená pokročilé stádium nemoci a tedy menší naději na vyléčení. Proto je nutná prevence, znamenající  vyšetření  dermatologem u všech, u kterých se objeví nové pigmentové útvary na kůži nebo  stávající změny mění svůj charakter.  

„To platí i v dnešní době virové pandemie, u které není jasné, jak dlouho potrvá, protože odkládání preventivního vyšetření  může znamenat, že zhoubný kožní  nádor bude diagnostikován pozdě, a že pravděpodobnost vyléčení bude výrazně nižší. Proto neváhejte a využijte možnosti odborného vyšetření předními specialisty v onkodermatologii,“ apeluje primářka Vantuchová.

image002

V České republice uslyší ročně diagnózu maligní melanom 3500 pacientů. Těchto nádorů nejvíce přibývá ve skupině mužů nad 50 let a u žen ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu snědé, atraktivní kůže.

Kampaň Stan proti melanomu v minulém roce v Ostravě odhalila 5  melanomů, 21 podezření na kožní karcinom a 48 rizikových znamének. V celé České republice si loni přišlo do Stanu nechat zkontrolovat znaménka rekordních 4 421 osob. Lékaři u nich odhalili 149 kožních nádorů, z toho 28 melanomů.

Včasné rozpoznání kožního nádoru je pro prognózu pacienta zcela klíčové. Diagnostiku provádí bezbolestným klinickým vyšetřením zkušený dermatolog, který tak může během pár minut odhalit skrytý problém, a třeba tím člověku i zachránit život.

Jaké změny by vás měly přivést do Stanu?

  • změna barvy nebo velikosti znaménka
  • černá, neodrůstající skvrna pod nehtem
  • vřídek, který se nehojí déle než 3 měsíce
  • nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
  • větší množství pigmentových znamének (> 50)
Podrobné informace o projektu jsou uvedeny na oficiálních stránkách projektu www.melanom.cz.
×
PředchozíDalší
Načítání