09.03.2018

Zrekonstruovaný plícní pavilon

Navýšení počtu ambulancí při rekonstrukci budovy umožní Klinice plicních nemocí a tuberkulózy FNO ambulantně ošetřit až o 20 procent více pacientů

 

Ve Fakultní nemocnici Ostrava byla dokončena další rozsáhlá rekonstrukce. Budova, v níž sídlí Klinika plicních nemocí a tuberkulózy FNO a jejíž součástí jsou i prostory psychiatrického oddělení a hematoonkologie, prošla rozsáhlými změnami v celkové hodnotě bezmála 140 milionů korun, z toho 70,798 milionu korun bylo hrazeno z vlastních zdrojů. „Sídlíme v jedné ze dvou nejstarších budov, které byly v areálu nemocnice postaveny. Fasáda objektu byla zrekonstruována už před časem, nyní prošly změnou také interiéry. Mohu říci, že to nás oproti dřívějšku posunulo o několik tříd výš," vrací se k rozsáhlé akci MUDr. Bedřich Porzer, přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FNO, a upřesňuje, že zrekonstruována byla lůžková stanice kliniky ve druhém patře, oddělení psychiatrické ve třetím podlaží a o patro výš byly vybudovány ambulance a aplikační místnosti pro kliniku hematoonkologie. V prvním podlaží byly zrekonstruovány prostory pro plicní kliniku, včetně RTG pracoviště, bronchoskopického sálu, pracoviště funkční diagnostiky, aplikační místnosti pro chemoterapii, odborných ambulancí, zázemí pro lékaře a sestry a traktu pro vedení kliniky, rekonstrukcí zde prošly i prostory oddělení psychiatrie. Přibyly výukové místnosti pro výuku mediků Lékařské fakulty OU, které tu dříve chyběly.

„Počet ambulancí kliniky se díky rekonstrukci zvýšil z původních tří na pět, což nám umožní ošetřit o patnáct až dvacet procent víc pacientů a s větším komfortem než doposud," konstatuje MUDr. Bedřich Porzer, přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FNO, a upřesňuje, že na klinice bylo doposud ambulantně léčeno více než 7 500 pacientů ročně, hospitalizovaných pacientů bylo ročně přes tisíc. „Naše klinika je diagnostickým a léčebným centrem pro onemocnění plic a hrudníku a je pracovištěm nejvyššího typu dané odbornosti v Moravskoslezském kraji. Zaměřujeme se i na klinickou onkologii a jsme jedním ze sedmi pneumoonkologických center v České republice a jediným centrem v regionu," pokračuje MUDr. Porzer, podle jehož slov pneumoonkologických pacientů přibývá, což je však dáno především i špičkovou diagnostikou, díky níž bývá onemocnění zachyceno ještě v čase možné kurability. Klinika je zároveň centrem pro obtížně léčitelné atshma bronchiale, poruchy spánku, intersticiální plicní procesy a chronickou obstrukční plicní nemoc. Ročně je zde sledováno více než pět tisíc pneumologických a téměř tři tisíce pneumoonkologických pacientů s výše uvedenými diagnózami. V loňském roce přibylo kolem 300 nových pacientů s diagnózou plicního nádoru.


×
PředchozíDalší
Načítání