23.05.2011

Voda živá

Přijďte darovat krev!

V Ostravě můžete celý příští týden, konkrétně ve dnech od 23. do 27. května, darovat krev s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou (ČPZP) a rádiem Kiss Morava. Krevní centrum ostravské fakultní nemocnice přivítá během kampaně nazvané Voda živá všechny dárce krve, zvláště pak ty, kteří přijdou darovat krev poprvé.

Krev je nejcennější tekutina, kterou zatím neumíme uměle vyrobit. Přijďte darovat krev a přispějte tak k záchraně života. Dárcem se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 a 65 lety. Před odběrem se doporučuje vypít hodně tekutin, vyhnout se tučným jídlům a nekouřit. S sebou je nutné si vzít občanský průkaz a průkaz zdravotní pojišťovny. Krevní centrum v Ostravě má pro dárce životodárné tekutiny otevřeno každý pracovní den od 7:00 do 14:30, v úterý do 17:00 a ve čtvrtek až do 19:00 hodin. Na odběr je možno se objednat telefonicky na číslech 800 260 004 nebo 596 914 786.

Dobročinná kampaň Voda živá je zaměřená zejména na získání nových dárců krve. Ostravská metropole je jen jednou z jejích zastávek, akce už navštívila většinu z plánovaných asi deseti měst v celé České republice. Dárce krve lákají organizátoři kampaně z ČPZP a rádia Kiss od března. Například na hemalogicko-transfúzním oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku se tato akce uskutečnila v týdnu od 14. do 18. března. Darovat krev tam přišlo 88 lidí, osm z nich poprvé. Kromě Ostravy se kampaň příští týden uskuteční také v Plzni. Na všechny, které výzva zdravotní pojišťovny přiměje k návštěvě krevního centra, čekají drobné dárky.