18.07.2023

Ve FN Ostrava atestovali poprvé v historii kardiologové, oftalmologové a nefrologové

FN Ostrava se poprvé ve své historii stala místem atestací v oboru kardiologie, oftalmologie a nefrologie. Lékaři z nemocnic napříč republikou v převážné většině zvládli praktickou i teoretickou část a získali diplom, který potvrzuje, že mají pro daný obor specializovanou způsobilost a mohou pracovat samostatně.

Atestace organizují lékařské fakulty spolu s fakultními nemocnicemi. V oborech kardiologie, oftalmologie a nefrologie je od letošního roku na seznamu také FN Ostrava a Lékařská fakulta Ostravské univerzity. „Kolegové zkoušející, kteří patří ke špičkám v kardiologii, průběh našich historicky prvních atestací velmi ocenili a vyzdvihli mimo jiné výbornou organizaci jak praktické, tak teoretické částí zkoušky,“ uvedl přednosta Interní a kardiologické kliniky FNO a LF OU prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D., FESC, člen komise teoretické části, kterou všech 28 přihlášených v oboru kardiologie úspěšně zvládlo. „Musím říci, že úroveň znalostí lékařů v praktické části byla velmi dobrá. Mě osobně velmi těší, že opravdu excelentní výkony podali také dva lékaři našeho oddělení,“ doplnil MUDr. Marian Branny, Ph.D., primář Kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky FNO a LF OU a zároveň přiblížil okruhy praktické části. „Jednalo se o klinické vyšetření pacienta, včetně nastavení dalšího vyšetřovacího a léčebného plánu, dále o popis křivek EKG a provedení echokardiografického vyšetření.“

K atestační zkoušce v oboru oftalmologie si podalo přihlášku 32 lékařů. Jeden z nich byl i z Oční kliniky FNO a LF OU. Také u této atestace museli všichni zájemci nejprve projít odbornou částí, a teprve po jejím úspěšném absolvování byli připuštěni k teoretické zkoušce. Atestaci nedokončil jen jeden lékař. „Ke každému z lékařů byl přiřazen jeden komplikovaný oční pacient, o kterém neměli vůbec žádné informace. Museli si ho sami zdiagnostikovat a pak nastavit správný léčebný postup,“ uvedl přednosta Oční kliniky MUDr. Jan Němčanský, Ph.D., MBA, který byl rovněž členem zkušební komise. Musela jsem vyšetřit pacientku, která byla dost podobná těm z mé normální práce. Na praktickou část jsem se nijak zvlášť nepřipravovala, u teorie už to bylo jiné. Bylo třeba se ji naučit z učebnic,“ doplnila jedna z uchazeček o atestaci MUDr. Petra Mlýnková z Oční kliniky Horní Počernice v Praze.

V oboru nefrologie projevilo zájem o získání specializace 9 uchazečů. Jeden z nich ale komisi, složenou z předních odborníků v této oblasti, o svých znalostech nepřesvědčil a bude se muset přihlásit znovu.

Příprava na atestaci představuje 24 až 54 měsíců. Přihlásit se k ní může lékař až po absolvování základního kmene, který trvá po ukončení medicíny 30 měsíců. Přihlášku si ale může podat až po splnění mnoha kritérií. Jedním z nich je odevzdání a obhajoba atestační práce.

Podívejte se na zajímavé video z atestace kardiologů ve FNO: https://youtu.be/w_itcKvhOQ0.


×
PředchozíDalší
Načítání