16.06.2023

Konference Porod 2023 otevírá téma císařských řezů

Clarion Congress Hotel Ostrava je až do pátku 16. června dějištěm konference Porod 2023. Čtyři stovky návštěvníků z řad zdravotnických odborníků, ale i nezdravotníků, vyslechnou vystoupení třiatřiceti přednášejících. Hlavním tématem je císařský řez.

Organizátor konference a také přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA program koncipoval tak, aby představil všechny pohledy na problematiku císařských řezů. „Toto setkání je vlastně proto, aby se vyslechly všechny skupiny, které se zabývají těhotnou. Lékaři, neonatologové, fyzioterapeuti nebo psychologové, psychiatři, zdravotní sestry, laktační poradkyně, tam všude má císařský řez dopad,“ vysvětluje docent Ondřej Šimetka a ještě dodává: „Jedná se o život zachraňující operaci, která je nesmírně důležitá a je dobře, že máme možnost ji provést. Na druhou stranu je to operace, která může přinášet celou řadu komplikací do dalšího života. Ať už dítěti nebo matce.“

Konference se snaží představit celé spektrum názorů. Proto na ní nevystupují pouze zdravotničtí odborníci, ale třeba i samotné rodičky. „Atmosféra je velmi přátelská, přestože přinášíme těžká témata. Měli jsme dokonce diskuzní fórum, na kterém pacientky promluvily ke zdravotníkům. Role se tedy vyměnily. Sdělily nám dojmy, jak to celé vnímaly, co chtěly slyšet nebo co slyšet neměly,“ doplňuje doc. Šimetka.

Konference se zúčastnili i zajímaví hosté. Například Eva Zubec, která je zakladatelkou projektu Císařovnám. Jeho smyslem je šířit osvětu. Snaží se ženy připravit na císařský řez a seznámit je i s poporodní péčí. „O císařském řezu se moc nemluví a celkově mi přijde, že o tak závažných věcech nejsme zvyklí veřejně mluvit. To ale způsobuje nevědomost, ať už v případě žen, které to mohou zažít, anebo třeba u jejich rodinných příslušníků, kteří pak neví, jak se k takové ženě postavit, když ji mají doma,“ uvádí paní Zubec, která projekt založila na základě vlastní zkušenosti s císařským řezem.

Součástí programu byla i přednáška známého českého fyzioterapeuta prof. PaedDr. Pavla Koláře, Ph.D. Do Ostravy pracovně jezdí hlavně jako člen sportovních výprav, teď se ale do města podíval i při jiné příležitosti: „Organizátorům mockrát děkuji za pozvání. Na přednášce jsem hovořil o regulaci nitrobřišního tlaku, která souvisí s císařskými řezy. Věnoval jsem se ale i posturálním funkcím, které mají velký význam pro vznik celé řady gynekologických poruch,“ shrnuje krátce legenda české fyzioterapie.

Třídenní konference Porod 2023 potrvá až do páteční 13. hodiny. Podrobnosti k celé akci, programu a přednášejícím jsou k dispozici na: https://www.konference-porod.cz/.


×
PředchozíDalší
Načítání