04.11.2011

Ve Fakultní nemocnici Ostrava bude k dispozici nová spiroergometrická linka

Díky sponzorskému daru Nadace ČEZ bude v Centru zátěžové sportovní medicíny Interní kliniky Fakultní nemocnice Ostrava od 3. listopadu 2011 k dispozici nová spiroergometrická linka, která přispěje k zmodernizování zařízení centra. „Spiroergometrická linka je složena z  stacionárního kola s nastavitelnou zátěží a komplexní aparaturou, která monitoruje krevní tlak, EKG i kvalitu dýchání pacienta. Přístroj je schopen komplexně zhodnotit srdeční funkci, funkci dýchacích orgánů a hlavně schopnost svalů využívat kyslíku při tělesném zatížení," vysvětluje MUDr. Martin Rydlo, Ph.D. z Interní kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. „Spiroergometr vhodně doplňuje celou škálu možností, kterými zjišťujeme nejen celkovou kondici pacienta, ale především to, zda u něj nehrozí kardiovaskulární, či jiná zdravotní rizika. Můžeme odhalit skryté zdravotní vady, které se zatím neprojevily, ale které by v budoucnu mohly při vysoké jednostranné zátěži ohrozit zdraví a někdy i život pacienta. Tato moderní spiroergometrická linka je doplněna softwarem, který umožňuje bezprostřední vyhodnocení výsledků," představuje nové vybavení v hodnotě 500 tisíc korun MUDr. Martin Rydlo, Ph.D., atestovaný tělovýchovný lékař a garant Centra zátěžové sportovní medicíny Interní kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. „Nová linka je pro nemocnici dalším přínosem. Díky ní můžeme zaznamenávat jak chorobné změny organismu našich pacientů, tak také vyhodnocovat fyzickou kondici vrcholových sportovců. Případně ji můžeme využít k volbě pohybových aktivit seniorů, jimž díky lince pomůžeme stanovit přesnou dávku pohybu i podmínky, v nichž se mu mohou věnovat."

Nová spiroergometrická linka, která denně prověří zdravotní stav zhruba osmi klientů, nahradí stávající zařízení, jež bylo v centru k dispozici.