Vážné popáleniny může způsobit i slunce, varují lékaři
Celkem 15 pacientů s popáleninami až 2. stupně, které si lidé přivodili nadměrným sluněním, ošetřili od začátku prázdnin lékaři Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie FN Ostrava. Všechna zranění si vyžádala nejméně týdenní léčení. A co je alarmující, více než polovinu pacientů tvořily děti. Jejich kůže je totiž stejně jako kůže seniorů ke spálení mnohem náchylnější. Lékaři upozorňují, že i sluneční paprsky na konci srpna mohou způsobit vážné zdravotní potíže.
Podle přednostky této kliniky MUDr. Zdenky Němečkové Crkvenjaš, MBA, snáší sluneční záření každý člověk jinak. Záleží na fototypu pokožky i na věku. „Ošetřili jsme třeba několik dětí z příměstských táborů, které krémy s UV faktorem sice měly, ale nepoužívaly je. Je vždy na dospělých, aby na děti dohlédli,“ zdůraznila přednostka Němečková Crkvenjaš a připomněla, že pokud už si člověk kůži na slunci spálí a jedná se jen o zarudnutí, měl by si pomoci chlazením vodou. „V žádném případě by ale lidé neměli na spálenou kůži přikládat led,“ dodala.
Pokud se na spálené kůži objeví puchýře, je nutné vyhledat odborné ošetření, protože v takovém případě už se jedná o popáleninu 2. stupně. Léčba obvykle spočívá v aplikaci speciálních prostředků na hojení ran, které zabrání vzniku infekce a vytvoří správné prostředí k rychlé regeneraci pokožky.
Nejdůležitější je prevence. Lidé by ani na sklonku léta neměli podcenit i kratší pobyt venku na přímém slunci, měli by se chránit oblečením a ochranným krémem s UV faktorem. Kůže spálená od slunce totiž zůstává až rok velmi přecitlivělá a velmi náchylná k dalšímu spálení.